ANKARA (Enerji Portalı) – Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Elektrik ve doğal gaz gibi lokomotif ürünlere yapılan zamlar enflasyonun daha da yükselmesine sebep olur. Enerji kalemlerine gelen fiyat artışı tüm mal ve hizmetlerin fiyatını artırmaktadır.” dedi.

TESK Genel Başkanı Palandöken, yaptığı açıklamada, son üç aydır yapılan elektrik ve doğalgaz zamlarının rutine bağlandığını ve halkı zor duruma ittiğini belirtti.

Doğalgaza konutta yüzde 9, sanayide yüzde 18,5 zam yapıldığını dile getiren Palandöken, “Elektriğe ise konutlarda yüzde 9, ticarethane ve sanayide yüzde 18 zam yapıldı. Ağustos, Eylül ve Ekim aylarında sadece doğalgaza konutta toplam yüzde 27, sanayide ise yüzde 46,5 oranında zam yapılmış oldu. Konutlarda elektiriğe yüzde 9 zam yapılması düşündürücü. Döviz kurlarını bir önceki aya göre düşüş trendine geçtiği bir dönemde bu zamların mantıklı bir açıklaması olmalı.” ifadelerini kullandı

– “Son yapılan elektrik ve doğalgaz zammı enflasyonu daha da yükseltecektir”

Palandöken, temel girdilere yapılan zamların A’dan Z’ye tüm ürünlerin fiyatını arttırdığını ifade ederek, şunları kaydetti:

“Özellikle elektrik ve doğalgaz gibi lokomotif ürünlere yapılan zamlar enflasyonun daha da yükselmesine sebep olur. Enflasyonu düşürmek için alternatif aranırken son yapılan elektrik ve doğalgaz zammı enflasyonu daha da yükseltecektir. Esnaf ve sanatkarımız için en önemli maliyet unsurlarının başında elektrik ve doğal gaz geliyor. Enflasyonla mücadele ettiğimiz bir dönemde lokomotif ürünlere yapılan zamlar, maliyetleri artırarak tüm kesimleri olumsuz etkiliyor. Bu zamlardan kaçınılarak geri alınması esnafı ve halkımızı rahatlatır enflasyonu düşürür.”

– “Enerjideki fiyat artışı tüm mal ve hizmetlerin fiyatını artırıyor”

Döviz kurlarının önceki aylara göre daha düşük olmasına rağmen yapılan son zamların düşündürücü olduğunu ifade eden Palandöken, dolar kurunun Eylül ayına göre ekim ayına daha düşük başladığına dikkat çekti.

Palandöken, buna rağmen elektrik ve doğalgaz zamlarının devam ettiğini belirterek, şunları aktardı:

“Eylül ayında yapılan son zamda dolar 6,51 seviyelerindeyken Ekim ayında 6,03’e kadar düştüğü bir zamanda bu zamların açıklanabilir bir tarafı yok. Önümüzdeki dönemde enflasyonun daha fazla yükselmemesi için yapılan zamların geri alınması ve mümkün olduğunca zamdan kaçınılması gerekir. Özellikle enerji gibi çok yoğun bir şekilde girdi olarak kullanılan lokomotif ürünlere zam yapılmamalı. Çünkü enerji kalemlerine gelen fiyat artışı tüm mal ve hizmetlerin fiyatını artırmaktadır. Bu da enflasyonu artırmakta halka hayat pahallığı olarak yansımaktadır. Yapılması gereken zamlardan oldukça kaçınıp enerji sektöründe mecbur kalmadıkça zam yapılmamalı’ şeklinde konuştu.