30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


TES-İş: Akkuyu NGS’de 3 bin 200 Kişi İstihdam Edilecek

RUSYA (Enerji Portalı) – Türkiye Enerji, Su ve Gaz İşçileri (TES-İş) Sendikası heyeti, Rusya’daki 10 nükleer santralde örgütlü olan Nükleer Enerji ve Endüstri İşçileri Sendikasını ziyaret etti.

Türkiye Enerji, Su ve Gaz İşçileri (TES-İş) Sendikası heyeti, Rusya’daki 10 nükleer santralde örgütlü olan Nükleer Enerji ve Endüstri İşçileri Sendikasını ziyaret etti. Nükleer Enerji ve Endüstri İşçileri Sendikası Genel Başkanı Igor Fomiçev ile görüşen heyet, nükleer santrallerin istihdam ve ekonomiye katkıları, çalışan işçilerin çalışma koşulları ve sosyal haklarıyla ilgili bilgi paylaşımında bulundu.

 TES-İş Sendikası Genel Başkanı Ersin Akma, “Akkuyu Nükleer Güç Santrali’nin her bir ünitesinde 800 kişi olmak üzere toplamda 3 bin 200 kişinin istihdam edilmesi planlanıyor. Bu projenin istihdama çarpan etkisi de düşünüldüğünde, nükleer enerji istihdama azımsanmayacak katkı sağlayacak. Rosatom tarafından inşa edilen ve 3+ nesil olan bu santralin, ülkemizde nükleer enerji üretiminin yanı sıra nükleer teknolojinin gelişmesine de katkı sağlayacağına inanıyoruz.” dedi.

Ersin Akma, ziyaretteki konuşmasında, Türkiye’nin nükleer enerjiyle inşası devam eden Akkuyu NGS ile tanışacağını belirterek, nükleer enerjinin varlığının Türkiye’nin enerji arz güvenliği bakımından önemli olduğunu söyledi.

Akma, Rusya’da nükleer enerji eğitimi alıp mezun olan genç Türk mühendislerin Akkuyu NGS bünyesinde çalışmaya başladığını belirterek, “Rusya’da nükleer eğitimi alan öğrencilerimiz, ülkemizin geleceği olacaktır. Proje tamamlandığında Akkuyu’da çalışanların yüzde 10’u Rus, yüzde 90’ı ise Türklerden oluşacak.” dedi.

Rusya Nükleer Enerji ve Endüstri İşçileri Sendikası Genel Başkanı Igor Fomiçev ise Akkuyu NGS’nin çok özel bir proje olduğunu belirterek, nükleer enerji konusundaki tüm tecrübelerin dikkate alınarak, güvenliğin en üst düzeye taşındığını ifade etti.

Fomiçev, yeni nesil santrallerin nükleer enerjinin güvenliğiyle ilgili kaygıları en düşük düzeye indirdiğini aktararak, bu tip bir santralin varlığı halinde Fukuşima’daki nükleer kazanın yaşanmayacağını dile getirdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.