30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Tepebaşı Belediyesi “Temiz Enerjiye” Yatırım Yapıyor

ESKİŞEHİR (Enerji Portalı) – Eskişehir’in Tepebaşı Belediyesi, Remourban Projesi kapsamında binalarda düşük enerjili alanlar, sürdürülebilir kentsel ulaşım, kent altyapısına entegreli bilişim, toplumda yaygınlaştırma ve diğer kentlerde tekrarlanabilirlik programlarına destek oluyor.

Belediyeden yapılan yazılı açıklamaya göre, 7 ülkeden 22 ortak ile gerçekleştirilen Remourban Projesi, Avrupa Birliği’nin bilimsel ve uygulamalı araştırma, geliştirme ve inovasyon projelerine destek olmak üzere oluşturduğu Ufuk 2020 Çerçeve Programı kapsamında birinci nesil Akıllı Kent Projesidir.

İngiltere, İspanya ve Türkiye’den Tepebaşı’nın da aralarında yer aldığı 3 kentin deneyimleri ve vizyonları, öncü ve yol gösterici seçildi ve bu kentler, çevre dostu ve sürdürülebilir akıllı kent projeleriyle kentsel dönüşümleri başlattı.

2015 yılında enerji, ulaşım, bilişim ve yaygınlaştırma alanlarında başlayan bu dönüşümlerin 5 yıl içerisinde tamamlanması öngörüldü.

– “TÜBİTAK Paylaşım Görüşmeleri”

Ufuk 2020 Programı kapsamında 2014’den günümüze 12 akıllı kent projesi ile 78 kent Avrupa Komisyonu’ndan 263,84 milyon avro hibe almaya hak kazandı.

Tepebaşı Belediyesi ise 36 kentin içindeki yeriyle Türkiye’deki ilk yol gösterici ve uygulayıcı kent olma unvanına sahip olmuş durumda.

Tepebaşı Belediyesi ayrıca Türkiye’deki kurum ve kuruluşları Ufuk 2020 Programında rekabette avantajlı hale getirmek ve yeni başarılara imza atılması adına “TÜBİTAK Paylaşım Görüşmeleri” gerçekleştiriyor.

Atılan başarı adımlarıyla, uluslararası ortaklarıyla akıllı kent uygulamalarında yol gösterici ve hedef belirleyici rol üstlenen Tepebaşı Belediyesi, Eskişehir, dünya kentleri raporları arasında öne çıkmayı da başardı.

Araştırma şirketi Frost&Sullivan’ın raporuna göre 2025 yılına gelindiğinde Eskişehir’in öngörülen 26 akıllı kent ve 8 sürdürülebilir kent içinde yer alacağı tahmin ediliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.