30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Temiz Enerji ve Enerji Verimliliği Tedbirleri Projesi Çalışmaları Devam Ediyor

ANKARA (Enerji Portalı) – “Suriyelilere Ev sahipliği Yapan İller İçin Temiz Enerji ve Enerji Verimliliği Tedbirleri” Projesinin Yönlendirme Komitesi toplantısı 29 Nisan 2019 tarihinde Ankara Swiss Otel’de tüm paydaşların katılımıyla gerçekleştirildi.

40 milyon Avro’luk yatırımın öngörüldüğü Proje, özellikle Suriyelilere ev sahipliği yapan illerimizde, eğitim hizmetlerinde ihtiyaç duyulan enerjinin yenilenebilir enerji kaynaklarından sağlanmasını hedefliyor.

Toplantının açılış konuşmasını gerçekleştiren Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı Sn. Halil Afşarata, göç sonrasında nüfusun kalabalıklaşması ile artan eğitim talebine bağlı olarak enerji ihtiyacının da ciddi şekilde arttığına değindi.

“Enerji alanındaki yapısal sorunları çözmekten kadar konunun insani boyutuna odaklanılmasının da faydalı olacak.”

Afşarata, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, dağıtım şirketleri ve diğer kurumların iş birliğinin öneminden bahsetti.  Bu noktada mevzuat değişiklikleri de dahil olmak üzere tüm yasal düzenlemelerin vakit kaybetmeden yapılmasının gerekliliğine vurgu yapan Afşarata, gerek Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu gerekse dağıtım şirketlerinin enerji alanındaki yapısal sorunları çözmekten kadar konunun insani boyutuna odaklanılmasının da faydalı olacağını belirtti. Mevzuat değişikliklerinin yanında elektrik dağıtım şirketlerinin saha seçimi ve bağlantı süreçlerindeki desteğinin başarıya ulaşma açısından kritik olduğunu dile getiren Afşarata, Yönlendirme Komitesinin, sürecin dağıtım şirketlerinden Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’na kadar tüm taraflarının koordinasyonu için güzel bir fırsat olduğunu vurguladı.

Ülkemizin Suriye krizi sonrasında bölgedeki en yüksek göçmen sayısına ev sahipliği yaptığını hatırlatan Halil Afşarata, bu alanda yapılan tüm projelerin, uygulama takvimine uygun olarak yürütülmesini sağlamak amacıyla Cumhurbaşkanlığı Yardımcılığı FRIT Ofisi tarafından yakından takip edildiğinin altını çizdi.

Toplantıya değerlendirmeleri ile katkı sunan Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu FRIT Bölüm Başkanı Emma Clua VANDELLOS tüm projelerde Cumhurbaşkanlığının çok önemli bir rolü olduğunu belirtti.

“Mevcut altyapının geliştirilmesine pilot uygulamalar yeni perspektifler sunuyor.”

Uygulanan projenin hem yenilikçi yaklaşım hem de sürdürülebilirlik açısından sahadaki çalışmalara yeni bir perspektif sunduğunu söyleyen Emma CLUA “Bugünkü toplantıda mevcut altyapının geliştirilmesinde, pilot uygulamalar ve gelecek için sürdürülebilir çözümlerin istişaresi çok önemli olacaktır. Oldukça kompleks bazı tartışmalar gerçekleştiriyoruz. Alman Kalkınma Bankasının da burada çok desteği olduğunu biliyoruz. Bunun için de ayrıca teşekkür etmek istiyorum.” dedi.

“Kendi yatırım bütçesini karşılayan bir proje”

Milli Eğitim Bakanlığı İnşaat ve Emlak Dairesi Yapı İşleri Daire Başkanı Fatih Mehmet Oruç ise gerçekleştirdiği sunumunda projelerin bileşenleri, ihale süreçleri ve sonuçlarına değindi.

Oruç; “Projemizi, özellikle geçici koruma altındaki Suriyelilerin yoğun yaşadığı illerdeki eğitim tesislerinde oluşan enerji talebinin karşılanmasına yönelik geliştirdik. Proje 40 milyon Avro bütçeye sahip olmakla birlikte 37,5 milyon Avro’su doğrudan yatırıma dönüşecektir. Uygulamayı Avrupa Birliği mali imkânıyla ve KFW ile yürüteceğiz.” dedi.

Projenin sürdürülebilirlik yaklaşımı ve özgün yanlarını katılımcılara aktaran Fatih Mehmet Oruç, üretilen kaynak sayesinde elde edilen gelirlerin orta vadede yatırım bütçesini karşılayacağını ve kaynağın eğitim süreçlerinde kullanılmaya devam edileceğini belirtti. Uygulamanın başarılı olması halinde kolay yaygınlaştırılabilir özellikler içerdiğini de söyleyen Oruç, son Yönlendirme Komitesi’nden bugüne gerçekleştirilen faaliyetleri katılımcılara detaylarıyla aktardı.

“Projelerin yatırım öncesi müşavirlik ve ön hazırlık süreçlerinin tüm hızıyla devam ediyor.”

Projelerin yatırım öncesi müşavirlik ve ön hazırlık süreçlerinin tüm hızıyla devam ettiğini kaydeden Proje Direktörü, mevzuat değişikliği gerektiren hususlarla ilgili öneri paketinin EPDK’ya iletildiğini ve ilgili İdarelerle teknik görüşmeler gerçekleştirildiğini katılımcılara aktardı.

Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu, Alman Kalkınma Bankası, TEDAŞ ve diğer elektrik dağıtım şirketlerinin temsilcilerinin de söz aldığı toplantıda projenin her bir bileşeni üzerinde görüş alışverişi gerçekleştirildi. Toplantı, katılımcıların dilek ve temennilerinin alınmasının ardından sona erdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.