30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Temiz Enerji Şirketleri Fosil Yakıt Şirketlerini Geçti

İNGİLTERE (Enerji Portalı) – Carbon Tracker tarafından yayımlanan rapora göre Fosil yakıt şirketlerinin hisse getirileri temiz enerji şirketlerinin getirilerinin altında!

Carbon Tracker isimli düşünce kuruluşu tarafından yayınlanan bir raporda, fosil yakıt üreticileri, fosil yakıtlı elektrik santralleri, boru hatları ve servis sağlayıcı gibi fosil yakıt şirketlerinin 2011 yılından beri çeşitli borsalarda yaklaşık 640 milyar dolar değerinde hisse satışı gerçekleştirdikleri ancak dünya genelinde yatırımcıların bu hisselerden kaynaklı olarak 123 milyar dolar kaybettiği ve fosil yakıt hisselerinin ortalama borsa endekslerinin altında performans gösterdikleri belirtiliyor.

Buna karşın yenilenebilir enerji şirketlerinin dünyada ortalama borsa endekslerinin üstünde bir getiri oranına sahip olduğu vurgulanıyor. Rapora göre, 2011 yılından beri temiz enerji şirketlerinden yatırımcıların 56 milyar dolarlık hisse senedi aldıkları ve bu hisselerden 77 milyar dolar kazandıkları bildirildi. Diğer taraftan, 2020 yılında dünyada ilk defa, temiz enerji şirketlerinin toplam ilk halka arzlarının fosil yakıt şirketlerinkini geçmiş olması yatırımcıların petrol, kömür ve doğalgaz gibi karbon yoğun enerji kaynaklarından ziyade temiz enerji kaynaklarının finansmanına yöneldiğini gösteriyor.

Bilim adamlarına göre, küresel ısınmayı 1,5oC ile sınırlandırmak için her yıl 3 ila 5 trilyon dolar arasında temiz enerji yatırımına ihtiyaç duyuluyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.