30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


“Temiz Bir Gelecekte Kömüre Yer Yok”

POLONYA (Enerji Portalı) – 415 küresel yatırım şirketi ve varlık yönetimi şirketi, zirvedeki hükümetlere çağrıda bulunarak kömüre dayalı enerji üretiminin sonlandırılmasını istedi.

415 küresel yatırım şirketi ve varlık yönetimi şirketi, Katowice’de zirvedeki hükümetlere çağrıda bulundu. 2 trilyon dolar değerinde varlık yöneten bu şirketler ülkeleri ulusal niyet beyanlarını yenilemelerini talep ediyor. Tarihte bir ilk olan bu bildiride, aynı zamanda kömürün terk edilmesini ve fosil yakıt teşviklerine ise son verilmesini isteniliyor.

Bildiriye imzalarını verenler, “Küresel temiz enerji dönüşümü başladı ancak düşük karbon ekonomisine geçişin hızlandırılması ve ekonomilerimizin, toplumlarımız ve finans sistemlerimizin iklim değişikliği karşısındaki dirençlerinin artırılması için hükümetlerimizin de daha fazla çaba göstermesi lazım.” diye belirtiyor.

“İklim değişikliğiyle mücadelenin temelinde yatan temiz enerjili bir gelecekte kömüre yer yok.”

İklim Değişikliği Kurumsal Yatırımcılar Grubu Yönetim Kurulu Başkanı ve Danimarkalı PKA şirketinin CEO’su Peter Damgaard Jensen, “İklim değişikliğiyle mücadelenin temelinde yatan temiz enerjili bir gelecekte kömüre yer yok. Dolayısıyla, kömürden çıkış tarihini belirleyen ülke sayısının arttığını görmek sevindirici. PKA’nın da aralarında olduğu yatırımcılar, iklim ve halk sağlığı üzerinde yıkıcı etkilere sahip ve ekonomik performansı da düşük olan kömürü portföylerinden çıkarıyor.” diye ifade etti.

Bugün yaşanan bir gelişme ise İklim Değişikliği Performans Endeksi (CCPI) 2019’un açıklanması oldu. Endekse göre küresel karbondioksit emisyonları yeniden tırmanışa geçti. Endekste, sekiz G20 ülkesi çok düşük performans sergilediği ifade ediliyor. 56 ülkenin ve AB’nin değerlendirildiği sıralamada Türkiye son sıralarda yer alıyor.

CCPI’ye göre, yenilenebilir enerji alanında devam eden büyümeye ve rekabet ortamına rağmen, hükümetlerin büyük kısmı fosil yakıt kullanımının kademeli olarak sonlandırılması konusunda yeterli siyasi irade sergilemiyor. Bundan dolayı da çoğu ülkede, uzmanlar tarafından yapılan politika değerlendirmelerinin sayısı geçen yıllara kıyasla azaldı.

CCPI yazarlarından Germanwatch’dan Jan Burck’a göre: “Son yıllardaki teknoekonomik gelişmelere bakıldığında, düşük karbonlu çözümlerin uygulamaya geçirilmesindeki gecikmenin açıklanabilir bir yanı yok. G20 zirvesi, 19 ülkenin Paris Anlaşması’na güçlü bir şekilde destek verdiğini ortaya koydu ancak bu hükümetlerin Paris Anlaşması’nın ulusal düzeyde uygulamaya geçirilmesi için gerekli çerçeve ve teşviklerinin oluşturmasına dair iradesi henüz sözlerine yansımadı.” diyor.

Türkiye’nin en iyi performans gösterdiği alan ise yenilenebilir enerji başlığı…

Endekste, Türkiye tüm genel performansı ile bu sıralamada çok düşük ülkeler arasında 50. sırada yer buldu. Türkiye’nin karbon emisyonları performansı ise düşük notuyla bu kategoride 37. sırada bulunuyor. Türkiye’nin en iyi performans gösterdiği alan ise yenilenebilir enerji başlığı oldu. Türkiye, G20 ülkeleri arasında Brezilya ile birlikte bu kategoride “yüksek” notu alan iki ülkeden biri oldu. İklim politikaları ise en kötü not alınan kategori olarak görünüyor. Türkiye’nin çalışmadaki son kategori; enerji kullanımında da çok düşük notu aldı.

İlgili rapora buradan ulaşabilirsiniz: The Climate Change Performance Index 2019


İlgili Konular:

BM İklim Zirvesi Dördüncü Gününde

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.