30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Temenujka Petkova TürkAkım’ın Bulgaristan’dan Geçeceğini Açıkladı

BULGARİSTAN (Enerji Portalı) – Bulgaristan Enerji Bakanı Temenujka Petkova, Parlamento’da yaptığı açıklamada TürkAkım doğalgaz boru hattının bir güzergahın Bulgaristan üzerinden geçeceğini açıkladı.

Bulgaristan Enerji Bakanı Temenujka Petkova, Parlamento’da yaptığı açıklamada TürkAkım doğal gaz boru hattının bir güzergahın Bulgaristan üzerinden geçeceğini açıkladı.

Petkova açıklamasında, TürkAkım’ın bir güzergahının Bulgaristan üzerinden geçeceğine ilişkin Rus Enerji şirketi Gazprom’dan resmi bir açıklama geldiğini ifade ederek Bulgaristan’ın ekonomik durumunun analizi ve piyasa değerlendirmesi sonucu alındığını belirtti.

Geçtiğimiz  günlerde G20 Zirvesi’nde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile bir araya gelen Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ise şunları dile getirdi:

“Önce bu projenin (Türk Akım Deniz Yatağı) ulusal ekonomimizin ve enerji güvenliğinin sağlanmasına büyük katkısı olmaktadır. Sadece bizler için değil bütün Avrupa çapında bu söz konusu olacaktır. Ayrıca çok farklı alanlarda iş birliğimiz devam etmektedir. Aramızdaki ticari ilişkilerde oldukça istikrarlı bir artış var. Bunu hem geçen yıl hem bu yıl gördük. Bu toplantıyı verimli iş birliğimizin bir göstergesi olarak addediyorum. İş birliğimizde çok önemli ilerlemeler kaydediyoruz. İstanbul toplantısı sonrasında da bu ilerlemeye dair çok güzel sinyaller, mesajlar almaya devam ediyoruz.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.