30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Telemcioğlu “Turistik tesislerde çatı GES uygulamaları turizm maliyetlerinin en büyük umudu olacak”

Bodrum’da turizm sektöründe güneş enerjisi kullanımının, sektöre ve Bodrum’a olan katkıları gündeme getirildi. GÜNDER Genel Sekreteri Faruk Telemcioğlu, Çatı Güneş Enerji Sistemlerine dair uygulamalarının turizm maliyetlerinin en büyük umudu olacağını vurguladı.

Uluslararası Güneş Enerjisi Topluluğu GÜNDER ve Bodrum Belediyesi beraber organize ettiği Sahil Kentlerinde Çatı Üstü Kurulumlar Projesi eğitimileri Bodrum’da büyük ilgi gördü.

Sahil Kentlerinde Çatı üzeri Güneş Enerji santrallerinin kurulumlarına dair olan projeler özellikle ticari olarak turizm ve bölge sektörlerde önemli katkılar sağlayacak.Bu doğrultuda Türkiye’de İklim Değişikliği Alanında Kapasitenin Geliştirilmesi Hibe Programı kapsamında sürdürülen proje ile turistik tesislerin çatı sistemleri ile güneş enerjisinden elektrik üretimi noktasında belde halkının bilgilendirilmesi ve seçilen beldede güneş enerjisi konusunda farkındalık yaratmak hedefleniyor.

Projeye istinaden organize edilen eğitimde, Bodrum Belediyesi ve ilgililere güneş enerjisi mevzuatı ve sistemler hakkında  bilgi verildi. İkinci safhada turizm sektörü baz alınarak çalışma yapıldı. Genel olarak güneş enerjisi mevzuatı, on gridd ve off gridd sistemler sistemler hakkında bilgiler verildi.

GÜNDER, Bodrum Otelciler Derneği (BODER) ve Tüm Yat İşletmecileri, Yatırımcıları, Broker ve Acenteleri Derneği (TYBA) üyelerinin katılımıyla düzenlediği Sahil Kentlerinde Çatı Üstü Kurulumlar Projesi odak grup toplantısının ikincisi “turizm sektöründe güneş enerjisi kullanımının artırılması yönünde çözüm önerileri” içeriğiyle 24 Mayıs’ta Bodrum’da ücretsiz olarak organize edilecek.

Telemcioğlu “Güneş enerjisinde faaliyet gösteren konuşmacılarımız, güneş enerjisi mevzuatı, kurulumu ve işletimi ile ilgili bilgi paylaşımı yaptı. Bodrum’da turizm sektöründe güneş enerjisi kullanımının, sektöre ve Bodrum’a olan katkıları masaya yatırıldı. Turizm sektörü temsilcilerinin görüşleri bizim için çok değerli. Turizmde maliyetler çok yüksek biz bu maliyetlerin azaltılması hem de ülke ekonomisinin enerjide dışa bağımlılığını azaltacak bir formülü anlatıyoruz. Bu formülün adı güneş enerjisidir. Turizmcilerin olmazsa olmazı güneşi, sadece konukları için değil aynı zamanda ekonomileri içinde kullanmaları yönünde çözüm önerileri sunmaya devam edeceğiz.  Turistik tesislerde çatı GES uygulamaları turizm maliyetlerinin en büyük umudu olacak”.  dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.