30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Teknik Gezilerle Geleceğin Enerji Sistemleri Mühendisleri Daha Da Güçleniyor

AYDIN (Enerji Portalı) – Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Enerji Sistemleri Mühendisliği Bölümü öğrencileri, Beştepeler Enerji’ye ait olan Kubilay Jeotermal Santrali’ne teknik gezi gerçekleştirdi.

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Enerji Sistemleri Mühendisliği Bölümü tarafından, Aydın’da yer alan Beştepeler Kubilay Jeotermal Enerji 20 Aralık 2018 tarihleri arasında teknik bir gezi düzenlendi. Gezi, Enerji Sistemleri Mühendisliği bölümü son sınıf öğrencilerinden “Santrallerin Çalışma Prensipleri’’ eğitimi kapsamında Dekan Yardımcısı Tolga Ural ve Jeoloji Yüksek Mühendisi Hülya Kalender Beskan katılımıyla gerçekleşti.

Bir Türk Mühendisliği Projesi: Direct Contact Steam Condenser

Düzenlenen teknik gezi ile uygulama sahası hakkında detaylı bilgi edinme fırsatı bulan öğrenciler, sahip oldukları teorik bilgiyi pratikle birleştirme imkanına sahip oldular. Ayrıca termodinamik ve mekanik tasarımları yapılan tamamen Türk mühendisliği ile geliştirilen Direct Contact Steam Condenser projesini öğrenciler yerinde birebir incelediler.

Öğrenciler gezi sonunda enerji üretimi için gerekli ana maddeyi, ana maddenin üretim aşamasına gelmesi için gerekli süreci, üretim sürecindeki bütün haberleşme ağı ve mekanik ekipmanların görevlerini, bu ekipmanların kontrolünün neler olduğunu ve en önemlisi bu sirkülasyonun mantığını, 3500 metreden gelen sıcak suyun enerjiye dönüşerek nasıl evlerimize kadar ulaştığı ile ilgili bilgilendirildiler.

Türkiye’nin geleceği için başarılı tecrübelerle ile gençliğin dinanizmi bir araya geldi…

Beştepeler Enerji tarafından sağlanan teknik gezide santralin İSG Uzmanı Halil Ürküt tüm program boyunca eşlik etti.  Ayrıca Beştepeler Kubilay Jeotermal Enerji Santrali Müdürü Selahaddin Gümrükçü, Müdür Yardımcısı Mehmet Ölmez ve Oceanmec Operasyon Müdürü Hakan Acar öğrencilere birebir yerinde bilgi ve tecrübelerini paylaşarak geleceğin Enerji Sistemleri Mühendislerinin derslerde gördükleri bilgilerin daha da somutlaştırılmasına yardımcı oldular.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.