30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Yeni GES’inin Açılışını Gerçekleştirdi

TEKİRDAĞ (Enerji Portalı) – Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlanan ve Trakya Kalkınma Ajansı 2016 Yılı Küçük Ölçekli Altyapı Mali Destek Programı kapsamında desteklenen “Güneşin Gücü” projesi kapsamında yapılan güneş enerjisi sisteminin açılışı gerçekleştirildi.

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlanan ve Trakya Kalkınma Ajansı 2016 Yılı Küçük Ölçekli Altyapı Mali Destek Programı kapsamında desteklenen “Güneşin Gücü” projesi kapsamında yapılan güneş enerjisi tesisinin açılışı gerçekleştirildi. Açılış törenine Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin, Malkara Belediye Başkanı Ulaş Yurdakul, daire başkanları, STK temsilcileri, Malkara Mahalle Muhtarları, davetliler ve Çınaraltı Mahallesi sakinleri katıldı.

Proje kapsamında Toplu Damlama/Yağmurlama Sulama Sistemi için gerekli enerji ihtiyacının karşılanması için Malkara’nın Çınaraltı Mahallesi’ne 100 kWp gücünde güneş enerjisi sistemi kuruldu. Toplam bütçesi 354.450,00 TL olan projenin 212.669,99 TL (% 60)’lik kısmı Trakya Kalkınma Ajansı tarafından karşılandı.

“İlgili projelere Trakya Kalkınma Ajansı olarak 6.250.000 TL destek verdik.”

Sulama sistemine enerji sağlayacak tesisin açılışında konuşan Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin şunları söyledi:

“Bugün burada hem Malkara hem de Tekirdağ adına, önemli güzel bir projenin hizmete açılması münasebeti ile beraberiz. Bu noktada açılacak olan tesis ile birlikte çiftçimizin elektrik giderini Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi ve Kalkınma Ajansı’nın destekleri ile karşılamış olacağız. Biz Trakya Kalkınma Ajansı olarak bugüne kadar yenilenebilir enerji kaynakları ile ilgili toplam 20 projeye destek verdik. Bu projelerin toplam sözleşme büyüklükleri 11 milyon TL’yi geçiyor. İlgili projelere Trakya Kalkınma Ajansı olarak 6.250.000 TL destek verdik, geri kalan 4.750.000 TL ise proje sahipleri tarafından eş finansman olarak karşılandı.

Güneşin Gücü projesi de bu kapsamda destek olduğumuz sulama projelerinden biri oldu. Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi’nin kurduğu sulama sisteminin enerji maliyetlerini düşürmek üzere kurduğumuz güneş enerjisi sistemi ile çiftçilerimizin dekar başına sulama maliyetleri 80-100 TL arasından çok daha aşağılara çekilmiş oldu. Ben buradan projenin nihayete ermesinde emeği geçen herkese teşekkür ediyor, projenin Malkaralılar için hayırlı olmasını diliyorum.’’

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.