30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


TEİAŞ, Kapasite Mekanizması Hakkında Bir Yenilik Getirdi!

ANKARA (Enerji Portalı) – Türkiye Elektrik İletim A.Ş. (TEİAŞ), Kapasite Mekanizması’na başvuracak olan doğal gaz yakıtlı santraller için verim hesabı ile ilgili bir açıklamada bulundu.

TEİAŞ, açık bir şekilde üst ısıl değer üzerinden verimliliği belli olmayan doğal gaz yakıtlı santraller için bir verim hesaplama metodu paylaştı. Kurum tarafından Kapasite Mekanizması’ndan faydalanmak isteyen şirketlerden belirtilen yöntemle verimi hesaplayarak başvurularında bildirilmeleri istedi.

TEİAŞ tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

Elektrik Piyasası Kapasite Mekanizması 6. maddesinin 2. Fıkrasının ğ) bendinde doğal gaz santralleri için verimlilik oranının üst ısıl değer baz alınarak hesaplanacağı belirtilmektedir. Bu nedenle geçici kabulünde açık biçimde üst ısıl değer üzerinden verimlilik oranı yer almayan doğal gaz santrallerinin, verimlilik oranını aşağıda belirtilen şekilde hesaplamaları ve verim hesabını da başvuru yapılan yazıya eklemeleri gerekmektedir.

Doğal Gazın Faturalandırmaya Esas Satış Miktarının Tespiti ve Faturalandırılmasına İlişkin Esaslar Hakkında Tebliğ’de doğal gazın referans üst ısıl değeri olarak 9155 kcal/m3 esas alınacağı düzenlenmiştir. Geçici kabulünde açık biçimde üst ısıl değer üzerinden verimlilik oranı yer almayan doğalgaz santralleri için; geçici kabulde bulunan ve alt ısıl değer üzerinden hesaplanmış verimlilik değerinin geçici kabuldeki hesaplamaya esas doğalgaz alt ısıl değerine çarpılması ve doğal gazın referans üst ısıl değeri olan 9155 kcal/m3 ile bölünmesinden ortaya çıkan yeni verimlilik değerinin baz alınmasının uygundur.

Birden fazla bloktan oluşan ve geçici kabul tutanaklarında üst ısıl değer baz alınarak bütün santrali kapsayan bir verim değerinin bulunmadığı doğal gaz yakıtlı santraller için üst ısıl değer baz alınarak yapılacak olan verim hesabı ise aşağıdaki gibidir:

Son Dakika Enerji Haberleri için enerjiportali.com/son-dakika-enerji-haberleri Bağlantısını Ziyaret Edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.