30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


TEİAŞ, Bağlanabilecek Kapasite Miktarlarını Açıkladı!

ANKARA (Enerji Portalı) – Türkiye Elektrik İletim A.Ş. (TEİAŞ), 5 ve 10 yıl için eklenebilecek güç miktarlarını açıkladı.

6446 sayılı Elektrik Piyasası Kanunu’nun 23. Maddesi1 uyarınca TEİAŞ her sene iletim sistemi için takip eden beş ve on yıllık bölgesel bağlanabilir kapasiteyi açıklıyor. Bu kanun gereğince TEİAŞ 5 ve 10 yıllık (2024-2029 yıllarını kapsayan) Bölgesel Bağlanabilir Kapasite Raporu’nu hazırlayarak kamuoyu ile paylaştı.

Bölgesel kapasite belirlenmesinde TEİAŞ tarafından şebeke arz talep dengeleri, talep tahminleri, kaynağa bağlı kurulu güç projeksiyonları ve bölgesel emre amade oranları gibi kriterler dikkate alınarak hesaplamalar yapıldı.

İletim şebekesinin arz talep dengeleri, şebeke altyapısı ve şebeke gelişimi dikkate alınarak bağlantı kapasiteleri 15 bölgeye ayrılarak belirlendi.

TEİAŞ Bağlantı Bölgeleri
Şekil 1: Elektrik İletimi Açısından Belirlenen Bağlantı Bölgeleri

Çalışma sonucunda TEİAŞ, ilk beş yıl için sırasıyla 1, 3, 6, 8, 9, 13 ve 15 numaralı bölgelerde bölgesel bağlanabilir kapasiteyi ve ikinci beş yıl için bu bölgelere ilave olarak 4 ve 14 numaralı bölgelere kapasite hesapladı.

Çatı tipi GES bağlantı başvuruları bu rapordaki bölgesel kapasite kapsamı dışında değerlendiriliyor.

TEİAŞ Kapasite Tahsisleri
Tablo 1: 2024-2029 Yılları Arasında Bölgelere Göre Bağlanabilecek Güç Miktarı Dağılımı

TEİAŞ hesaplamalar doğrultusunda; 5 yıl için 20.818 MW, 10 yıl için 6.453 MW kapasitenin eklenebileceğini belirtti.

En fazla kapasite verilen bölge ise İstanbul ve Trakya bölgesini kapsayan 1.Bölge oldu.

Hesaplanamayan yerler için 5 yıllık süreç için il bazlı 50’şer MW’lık bağlanabilir kapasite verildi…

TEİAŞ tarafından bölgesel kapasite hesabı olumsuz sonuçlanan diğer bölgelerdeki iller için de küçük üretim yatırımları, OSB bünyelerindeki üretim tesisleri, cüzi miktarda kapasite artışları gibi bazı olası üretim yatırımları için 5 yıllık süreç için il bazlı 50’şer MW’lık bağlanabilir kapasite açıklanması uygun görüldü.

TEİAŞ Bölgesel Bağlanabilir Kapasite Raporu’nu okumak için enerjiportali.com/wp-content/uploads/2019/07/TEİAŞ-2024-2029-Bölgesel-Bağlanabilir-Kapasite-Raporu.pdf Bağlantısını Ziyaret Edebilirsiniz.

Son Dakika Enerji Haberleri için enerjiportali.com/son-dakika-enerji-haberleri Bağlantısını Ziyaret Edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.