30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


TEİAŞ, 2025-2030 İçin İlave Kapasite Miktarlarını Açıkladı!

ANKARA (Enerji Portalı) – Türkiye Elektrik İletim A.Ş. (TEİAŞ), 5 ve 10 yıl (2025-2030) için eklenebilecek güç miktarlarını açıkladı.

6446 sayılı elektrik piyasa kanununun 23. Maddesi uyarınca TEİAŞ her sene iletim sistemi için takip eden beş ve on yıllık bölgesel bağlanabilir kapasiteyi açıklıyor.

Bu kanun gereğince TEİAŞ 5 ve 10 yıllık (2025-2030 yıllarını kapsayan) Bölgesel Bağlanabilir Kapasite Raporu’nu hazırlayarak kamuoyu ile paylaştı.

Bölgesel kapasite belirlenmesinde şebeke arz talep dengeleri, talep tahminleri, kaynağa bağlı kurulu güç projeksiyonları ve bölgesel emre amade oranları gibi kriterler dikkate alınarak hesaplamalar yapıldı.

İletim şebekesinin arz talep dengeleri, şebeke altyapısı ve şebeke gelişimi dikkate alınarak bölgesel bağlanabilir kapasite için iletim şebekesi aşağıda gösterilen 15 bölgeye ayrılarak belirlendi.

Şekil 1: Elektrik İletimi Açısından Belirlenen Bağlantı Bölgeleri

Çalışma sonucunda:

>> İlk beş yıl için sırasıyla 1, 3, 6, 8, 9 ve 13 numaralı bölgelerde toplam 16.917MW bölgesel bağlanabilir kapasite hesaplandı.


>> İkinci beş yıl için bu bölgelere ilave olarak 4 ve 14 numaralı bölgelerle beraber ilave 5.866MW bağlanabilir kapasite hesaplandı.

İletim sistemine bağlanabilir beş ve on yıllık bölgesel bağlanabilir kapasiteler yukarıda açıklanan şekilde hesaplandı. Bölgesel bağlanabilir kapasite değerleri de aşağıdaki tabloda yer alıyor:

Tablo 1: Bölgesel Bağlanabilir Kapasite Değerleri

TEİAŞ hesaplamalar doğrultusunda; 5 yıl için 16.917 MW, 10 yıl için ise ilave 5.866 MW kapasitenin eklenebileceğini belirtti.

En fazla ilave kapasite verilen bölge ise İstanbul ve Trakya bölgesini kapsayan 1.Bölge oldu.

Kapasite hesaplanamayan bölgelerde kalan 60 il için ilk beş yıl olmak üzere 50’şer MW toplamda 3.000MW bağlanabilir kapasite açıklandı.

TEİAŞ tarafından bölgesel kapasite hesabı olumsuz sonuçlanan diğer bölgelerdeki iller için de;

>> Küçük üretim yatırımları,
>> OSB bünyelerindeki üretim tesisleri,
>> Cüzi miktarda kapasite artışları gibi bazı olası üretim yatırımları


için sadece ilk 5 yıllık süreç için il bazlı 50’şer MW’lık bağlanabilir kapasite açıklanması uygun görüldü.

Elektrik Piyasası Kanunu’nun 23. Maddesi kapsamındaki 5 ve 10 Yıllık (2025-2030) Bölgesel Bağlanabilir Kapasite Raporuna aşağıdaki bağıntıdan ulaşabilirsiniz:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.