30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


TEİAŞ, 43 Santral İçin Yaklaşık 215 Milyon TL Ödenek Ayırdı

ANKARA (Enerji Portalı) – Türkiye Elektrik İletim A.Ş. (TEAİŞ), 2019 yılı Haziran ayı Kapasite Mekanizması Faturaya Esas Ödeme Listesi’ni açıkladı. Buna göre, 43 santral için toplam 214.578.543 TL ödenecek.

Türkiye Elektrik İletim A.Ş. (TEAİŞ), 2019 yılı Haziran ayı Kapasite Mekanizması Faturaya Esas Ödeme Listesi’ni açıkladı. Buna göre, 43 santral için toplam 214.578.543 TL ödenecek.

43 santral içerisinden 19.273.003,05 TL ödenek ile Konya Şeker’e ait olan Soma-B Termik Santrali en yüksek ödeme alan santral oldu. Soma-B Termik Santrali’ni 12.264.638,30 TL ödenek ile Bereket Enerji’ye ait olan Yatağan Termik Santrali ve IC-Limak ortaklığının işlettiği Kemerköy Üretim Tesisi izledi.

Kapasite Mekanizması’ndan faydalanan santrallere dair bilgiler ise şöyle:

Kapasite Destek Mekanizması Hakkında:

Kapasite Destek Mekanizması ile doğal gaz, hidroelektrik ve kömür santrallerine yaptıkları üretimden bağımsız olarak kurulu kapasiteleri oranında bir ödeme yapılıyor.

Yenilenebilir Enerji Kaynaklarını Destekleme Mekanizması (YEKDEM) kapsamı dışında kalan hidroelektrik enerji santralleri ile yerli kömür yakan termik santrallerin yanında, sistem dengeleyici karakterleri nedeniyle ithal yakıt kullanmasına rağmen bazı doğal gaz çevrim santralleri de yararlanıyor.

Son Dakika Enerji Haberleri için enerjiportali.com/son-dakika-enerji-haberleri Bağlantısını Ziyaret Edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.