30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


TEİAŞ 380 kV Erzin 380 – Polateli 380 Elektrik Enerjisi İletim Hattı projesini Yapacak

TEİAŞ; Kilis ili, Polateli ilçesi sınırları içerisinde yapılması planlanan Polateli 380 TM ile halihazırda işletilmesi gerçekleştirilen 380 kV Gaziantep II – Erzin EEİH arasında Türkiye Elektrik İletim A.Ş. tarafından tesisi ve işletmesi planlanan 380 kV Erzin 380 – Polateli 380 Elektrik Enerjisi İletim Hattını yapacak.

Proje ile ilgili olarak; Erzin TM’ ne mevcut olan 380 kV Gaziantep II – Erzin Elektrik Enerjisi İletim Hattı ile bağlantı yapılacaktır. Bu kapsamda mevcut olan 380 kV Gaziantep II – Erzin Elektrik Enerjisi İletim Hattı’nın mevcut 218’ no’ lu direğine bağlantı yapılacaktır.

Planlanan EEİH; gerilimi 380 kV ve hattın uzunluğu 76 km’ dir. Proje güzergahının 16 km’lik kısmı Kilis ili sınırları içerisinden, 23 km’lik kısmı Osmaniye ili ve 37 km’lik kısmı Gaziantep sınırları içerisinden geçmektedir.

Projeye konu yatırım; TEİAŞ Genel Müdürlüğü “2018 Yılı Yatırım Programı”nda 18D000520 proje no ile Erzin 380 – Polateli 380 EİH (GAP) (TTFO) adı ile tanımlanmıştır. EEİH; 380 kV geriliminde 3B 1272 MCM kesitli olacak şekilde planlanmıştır.

Söz konusu elektrik enerjisi iletim hattı ile Osmaniye, Kilis ve Gaziantep illeri başta olmak üzere bölgenin enerji ihtiyacının karşılanması; kesintisiz, kaliteli ve güvenilir enerji verilmesini sağlamak amaçlanmaktadır. Türkiye genelinde tüketicilere sürekli ve kesintisiz enerji sağlanması hususunda önem taşımaktadır. Dolayısıyla projenin tesis edilmesi, hem bölge ekonomisini hem de Türkiye ekonomisini, olumlu yönde etkileyecektir.

Proje kapsamında tesisi planlanan elektrik enerjisi iletim hattının gerilimi 380 kV, uzunluğu yaklaşık 76 km ve 3B 1272 MCM iletken kesitli olacaktır. Projenin inşaat aşaması; aşağıda belirtilen aşamalardan meydana gelecektir. Projenin işletme aşamasında ise EEİH’ nın bakım ve işletme faaliyetleri TEİAŞ tarafından gerçekleştirilecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir