30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


TEİAŞ, 2019 Yılı Kapasite Mekanizması’ndan Yararlanabilecekleri Açıkladı!

ANKARA (Enerji Portalı) – TEİAŞ, 2019 yılında Kapasite Mekanizması’ndan faydalanacak santralleri açıkladı. Listeye göre, ithal ve yerli kömürü veya ithal ve yerli doğalgazı birlikte kullanarak üretim yapan 43 adet santral Kapasite Mekanizması’ndan yararlanacak.

Türkiye Elektrik İletim A.Ş. (TEİAŞ), 2019 yılında Kapasite Mekanizması’ndan faydalanacak santralleri açıkladı. Listeye göre, ithal ve yerli kömürü veya ithal ve yerli doğalgazı birlikte kullanarak üretim yapan 43 adet santral Kapasite Mekanizması’ndan yararlanacak.

TEİAŞ, konuyla ilgili şu şekilde açıklamalarda bulundu:

“09.01.2019 tarih ve 30650 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren Elektrik Piyasası Kapasite Mekanizması Yönetmeliğinde Değişiklik yapılmasına Dair Yönetmeliğin (Yönetmelik) Geçici Madde 2’nin 3. fıkrası gereğince başvuru yapmalarına olanak sağlanan ithal ve yerli kömürü veya ithal ve yerli doğalgazı birlikte kullanarak üretim yapan santraller ile en eski ünitesinin geçici kabul tarihi 13 yıldan küçük olan yerli kaynaklara dayalı olmayan santral sahibi tüzel kişiler 2019 yılı Kapasite Mekanizmasına katılabilmek için 09.02.2019 tarihi mesai bitimine kadar Teşekkülümüze başvurularını yapmışlardır. Teşekkülümüze yapılan başvurular Elektrik Piyasası Kapasite Mekanizması Yönetmeliği ilgili hükümleri doğrultusunda incelenmiş olup 2019 yılında Kapasite Mekanizmasından yararlanabilecek bütün santralleri içeren nihai liste Ek’te yer almaktadır.”

1 Yorum

  • Muvaffak GÖZAYDIN dedi ki:

    13.4 GW enerji olur mu ?

    Enerji birimi GWH dır .
    Güç birimi GW dır .

    Bu sayfalarda bu hataları yapmak insana çok acı veriyor .

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.