30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


TEİAŞ, 2019 Elektrik Üretim İstatistiklerini Yayımladı!

ANKARA (Enerji Portalı)- TEİAŞ (Türkiye Elektrik İletim A.Ş.) 2019 (Ocak – Ekim) yıllı elektrik üretimi istatistik verilerini resmi sitesinde paylaştı.

TEİAŞ (Türkiye Elektrik İletim A.Ş.), Ekim ayına kadarki brüt elektrik üretiminin birincil enerji kaynaklarına göre aylık dağılımını listeler halinde açıkladı. Listedeki verilerin analizini şu şekilde yapabiliriz:

Elektrik üretimi her ay bir önceki aya göre artış gösteriyor. Ekim ayının brüt elektrik üretimi 23.872,1 GWh değerine ulaştı. 2019 toplam brüt elektrik üretimi (Ocak – Ekim) ise 251.316,7 GWh olarak bildirildi (Grafik 1).

Grafik 1: 2019 brüt elektrik üretiminin birincil enerji kaynaklarına göre aylık dağılımı.

Birincil enerji kaynaklarına göre 2019 elektrik üretim istatistikleri incelendiğinde %36 oranıyla en yüksek üretimin termik kaynaklardan olduğu görülüyor (Grafik 2). Termik kaynaklardan bu yıl 138.849,6 GWh’ lik bir üretim yapıldı. %20 ile termik santralleri hidrolik santraller takip ederken bu yıl üretimi 79.074,3 GWh olduğu bildirildi.

Grafik 2: 2019 brüt elektrik üretiminin birincil enerji kaynaklarına göre aylık %’lik dağılımı.

2018-2019 toplam elektrik üretimi verileri karşılaştırıldığında 2019 elektrik üretiminin 2018’ e kıyasla %1,3 azaldığı bildirildi (Grafik3).

Grafik 3: Toplam elektrik üretiminin 2018-2019 karşılaştırması.

2019 (Ocak – Ekim)’ da Türkiye’ deki kuruluşların ürettikleri elektrik enerjisinin kaynaklara göre verileri incelendiğinde her kuruluşun farklı oranlar gösterdiği görülüyor. EÜAŞ ve Lisanssız Santallar hidrolik ve yenilenebilir enerji alanında yoğunluk gösterirken; Üretim Şirketleri, İşletme Hakkı Devir termik kaynaklarda yoğunluk gösteriyor. Böylece veriler doğrultusunda bakıldığında Türkiye elektrik üretiminin %55′ ini termik kaynaklardan sağladığı görülüyor. Şirketler bazında da %73 oranla Üretim Şirketleri en yüksek üretimi sağlıyor.

Grafik 4: Kuruluşlara göre elektrik üretiminin %’ lik dağılımları

TEİAŞ, 2019 Elektrik Üretim İstatistiklerine ulaşmak için tıklayınız.

Son Dakika Enerji Haberleri için enerjiportali.com/son-dakika-enerji-haberleri Bağlantısını Ziyaret Edebilirsiniz.

2 yorum

 • Erdem Çakır dedi ki:

  Grafikte aklıma yatmayan bazı durumlar oldu. O yüzden “aklımda kalacağına hesaplayım” diyerekten hesapladım. Bir hata yapıldığını fark ettim. Bu hatayı basit bir şekilde açıklamaya çalışayım. Termik olarak bahsedilen kalem, ısı enerjisini elektrik enerjisine çevirme ile elektrik üreten santrallerin toplam üretimidir. Yani; linyit, taş kömürü, sıvı yakıtlar, doğal gaz ve yenilenebilir atıkların toplam üretimi “termik üretim” olur. Listede Termik kaynağın pasta dilimine dahil edilmesi hesap hatasına yol açmış. Doğru değerleri 2019 verileriyle şu şekilde hesapladım.
  %21.8 Taş Kömürü+ İthal Kömür +Asfaltit
  %15.4 Linyit
  %0.2 Sıvı Yakıtlar
  %18.6 Doğal Gaz + Lng
  %1.5 Yenilenebilir + Atık
  %57.5 Termik (Taş kömürü, linyit, sıvı yakıt, doğal gaz, LNG, yenilenebilir ve atık yakıtların toplamı)
  %29.2 Hidrolik
  %13.2 Jeotermal + Güneş

  Değerler 2019 yılı toplam üretim içindir. İnceleyip günceller iseniz sevinirim.

 • Dilsat dedi ki:

  yenilene bilir ve Güneş ve Hidrolik niye ayrı ayrı ise 😕

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.