30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


TCMB: Enerji Fiyatlarında Artış Eğilimi Ekim’de Devam Edecek

ANKARA (Enerji Portalı) – Merkez Bankası’nın eylül ayı fiyat gelişmeleri raporunu yayımladı. Rapora göre, enerji fiyatlarında artış eğilimi Ekim ayında devam edecek.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından eylül ayına ilişkin “Fiyat Gelişmeleri Raporu” yayımlandı. Kurum tarafından Eylül ayına ilişkin incelemeler sonucunda elde edilen bulgular şu şekilde özetlendi:

“Eylül ayında tüketici fiyatları yüzde 0,99 oranında artmış, yıllık enflasyon 5,75 puan azalarak yüzde 9,26’ya gerilemiştir. Bir önceki yıldaki yüksek baz etkisine bağlı olarak, alt grupların tamamında yıllık enflasyon önemli bir düşüş kaydetmiştir.

Enflasyondaki düşüşte özellikle temel mal ve gıda alt kalemleri öne çıkmıştır. Bu dönemde gıda enflasyonundaki olumlu görünüm sürmüş; enerji grubunda yıllık enflasyon gerilese de fiyatlar aylık bazda yüksek bir artış kaydetmiştir.

Türk lirasındaki istikrarın yanı sıra enflasyon beklentilerindeki iyileşme ve iç talep koşullarının seyri çekirdek enflasyon göstergelerinin yıllık enflasyonundaki düşüşü desteklemiştir. Bu çerçevede, B ve C göstergelerinin eğilimindeki ılımlı seyir korunmuştur.”

Rapora göre; alt grupların yıllık tüketici enflasyonuna katkıları bir önceki aya göre temel mal, gıda, hizmet, enerji ve alkol-tütün-altın gruplarının katkıları sırasıyla 2,87, 1,79, 0,57, 0,41 ve 0,11 puan azaldı.

Çalışmada, enerji fiyatları Eylül ayında yüzde 3,17 oranında artmış; ancak enerji yıllık enflasyonu baz etkisiyle yüzde 4,86’ya gerilediği belirtildi. Ele alınan dönemde, doğal gaz fiyatları yüzde 13,92 oranında; akaryakıt fiyatları ise döviz kuru ve petrol fiyatlarındaki gelişmelerle yüzde 2,80 oranında yükseldiği kaydedildi.“Diğer taraftan eşel mobil sistemi akaryakıt fiyatlarında daha olumsuz bir görünümü engellemiştir.” diye görüş de bildirildi.

Kurum tarafından Ekim ayına ilişkin şu tespitler yapıldı:

“Enerji fiyatlarında aylık bazdaki artış eğilimi elektrik fiyat ayarlamasının etkisiyle Ekim ayında devam edecektir.”

İlgili raporu aşağıdaki bağlantıdan indirebilirsiniz:

Son Dakika Enerji Haberleri için enerjiportali.com/son-dakika-enerji-haberleri Bağlantısını Ziyaret Edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.