30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


TCMB: Enerji Enflasyonunda Belirgin Düşüş Öngörülüyor

ANKARA (Enerji Portalı) – Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu Aralık ayı toplantı özetini yayımlandı. Yayımlanan özette enflasyon gelişmeleri, enflasyonu etkileyen unsurlar, para politikası ve riskler değerlendirildi. Yayımlanan özette enerji grubu yıllık enflasyonunda belirgin bir düşüş beklendiği açıklandı.

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu Aralık ayı toplantı özetini yayımlandı. Yayımlanan özette enflasyon gelişmeleri, enflasyonu etkileyen unsurlar, para politikası ve riskler değerlendirildi. Yayımlanan özette enerji grubu yıllık enflasyonunda belirgin bir düşüş beklendiği açıklandı. Ocak ayında başta elektrik ve doğalgaz fiyatlarındaki ayarlamaların yanı sıra çeşitli illerde şebeke suyu fiyatlarında yapılan indirimlerin de etkisiyle enerji grubu yıllık enflasyonunda belirgin bir düşüş öngörüldüğü ifade edildi.

Kurulun 16 Ocak’taki toplantısına ilişkin yayımlanan özette, aralık ayında tüketici fiyatlarının yüzde 0,40 azaldığı, yıllık enflasyonun 1,32 puan gerileyerek yüzde 20,30 olduğu anımsatıldı.

Özette, enflasyondaki düşüşe en yüksek katkının enerji ve temel mal gruplarından geldiği belirtildi. Enerji grubunda petrol fiyatları ve döviz kuru gelişmelerinin olumlu yansımalarının izlendiği bildirilen özette, temel mal fiyatlarında döviz kurunun yanında iç talepteki zayıflamanın da etkili olduğu kaydedildi.

Enerji grubu fiyatları aralık ayında yüzde 3,12 azalmış, yıllık enflasyon 4,53 puan düşerek yüzde 20,82 olduğu ifade edilerek:

“Bu gelişmede, uluslararası petrol fiyatlarındaki düşüş ve TL’deki görünüme bağlı olarak gerileyen akaryakıt fiyatları belirleyici olmuştur. Ocak ayında başta elektrik ve doğal gaz fiyatlarındaki ayarlamaların yanı sıra çeşitli illerde şebeke suyu fiyatlarında yapılan indirimlerin de etkisiyle enerji grubu yıllık enflasyonunda belirgin bir düşüş öngörülmektedir.

Temel mal grubu yıllık enflasyonu aralık ayında 2,22 puan azalarak yüzde 24,67 olarak gerçekleşmiştir. Bu dönemde başta otomobil olmak üzere dayanıklı mal grubu genelinde fiyat düşüşleri izlenmiştir.

Giyim ve ayakkabı grubunda ise talep koşullarına bağlı olarak yıllık enflasyondaki yavaşlamanın aralık ayında da sürdüğü gözlenmiştir. Diğer temel mallarda ise aylık fiyat artış eğilimi önemli ölçüde yavaşlamakla birlikte yıllık enflasyon yüksek seyrini korumuştur. Özetle, temel mal grubu enflasyonundaki düşüşte, TL’deki değer kazancı ve iç talepteki zayıflamanın etkili olduğu değerlendirilmektedir.”

Toplantı özetinin tamamına buradan ulaşabilirsiniz: Para Politikası Kurulu Toplantı Özeti

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.