30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


TBMM Genel Kurulunda “Enerji” Rüzgarı Esti

ANKARA (Enerji Portalı) – TBMM Genel Kurulunda, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ve Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile bağlı ve ilgili kurumlar 2020 yılı bütçeleri kabul edildi. Ayrıca enerji üzerine görüşler bildirildi.

TBMM Genel Kurulu’nda görüşülen Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının bütçeleri üzerinde CHP Grubu, İYİ Parti Grubu ve AK Parti Grubu adına konuşmalar yapıldı.

CHP Balıkesir Milletvekili Ahmet Akın, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’in enflasyon oranları ve döviz kurundaki değişimi gerekçe göstererek doğal gaz ve elektrik fiyatlarının ucuz olduğu yönünde açıklamada bulunduğuna işaret ederek, şu yorumlarda bulundu:

“2004 yılında bir ailenin ortalama faturası 40 lirayken şu anda 180 lira. Şimdi buna bakarken, bu lafları söylerken şunu sormamız gerekmez mi, hangi emeklinin, çalışanın, memurun 40 lirası 180 lira oldu? Ayıptır, yazıktır, günahtır.”

“Türkiye’nin enerjide dışa bağımlılığının en önemli sorunlardan biridir.”

Akın, bakanlığın enerji kooperatiflerinin çalışmasını istemediğini, partisinin ise enerji kooperatiflerinin arkasında olduğunu ve buna yönelik mücadeleyi bırakmayacağını dile getirdi.

CHP Kırıkkale Milletvekili Ahmet Önal, Türkiye’nin enerjide dışa bağımlılığının en önemli sorunlardan biri olduğunu söyledi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığının 2020 yılı rakamlarına göre Ar-Ge çalışmalarına yeteri kadar önem verilmediğini savunan Önal, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Enerjide uygulanan yanlış politikalar vatandaşımıza fatura ve haksız vergi olarak yansıtılıyor. Vatandaşımız elektrik faturası öderken TRT katkı payı, enerji fonu bedeli, dağıtım bedeli, KDV ve birçok vergi ödemek zorunda kalıyor. 4 kişilik bir aileye şu günlerde gelen aylık elektrik faturası en az 200 lira. Doğal gaz faturası da bir başka kanayan yara. Kış ayına girdiğimiz şu günlerde evlere gelen doğal gaz faturası cep yakıyor. Kırıkkale’de ortalama bir eve 450-500 lira doğal gaz faturası geliyor. Asgari ücretle geçinen veya sadece emekli aylığı alan yurttaşlarımızın bu faturaları ödemesi mümkün değil. Vatandaşlarımız bu faturaları ödeyemezse ya icralık olacak ya da kış günü doğal gazı kesilecek, soğukta kalacak. Türkiye’de enerjide dışa bağımlılığı azaltmanın yolu insanı önceleyen, sürdürülebilir, çevre dostu enerji üretimine önem vermekten geçiyor.”

“Enerjide dışa bağımlılığı azaltmaya çalışırken milli güvenlik açısından dışa bağımlı hale gelinecek!”

İYİ Parti Denizli Milletvekili Öztürk, bütçe konusunda kimi muhatap alacaklarını şaşırdıklarını ifade ederek, “Hükümet desek bakanın siyasi sorumluluğu yok, bakan desek eline verilen programı uygulamakla sorumlu, bürokrat zaten topu taca atmış. O zaman tek adamı muhatap alıp nükleer enerji inadından bahsetmek durumundayız.” diye konuştu.

Geçen sene bütçe görüşmelerinde de nükleer santrallere ilişkin hükümeti uyardıklarını anımsatan Öztürk, “Hükümet, kaza riski, çözüm bulunamayan nükleer atık sorunu ve yüksek maliyetine rağmen siyasi inat haline getirdiği nükleer enerji konusunda her türlü yüksek bütçeli, bol akçeli projeyi takip etmeye, kafa karıştıran hususları da tekrar etmeye kararlı görünüyor. dedi. 

Enerji açısından dışa bağımlılık azaltılmaya çalışılırken, bu defa da muhtemelen milli güvenlik açısından dışa bağımlı hale gelineceğini ifade eden Öztürk, şu ifadeleri kullandı:

“İlerleyen süreçte, geçmişte olduğu gibi en ufak bir uçak krizinde domates ihracatımız bile ekonomik açıdan sıkıntılı hale gelirken, elin gavuru yüzde 100 kendisine ait olan enerjisini bize mi verecek? Çinlilerin Doğu Türkistan’da yaptığı zulme sırf bu sebepten mi ses çıkarmıyorsunuz? Akkuyu’da kurulacak nükleer santralin 20-25 kilometre yakınından geçen yaklaşık 300 kilometre uzunluğundaki Ecemiş Fay Hattı’nın sismik karakterinin ciddi kaygılar oluşturuyor. Bu depremlerin tekrarlanma aralıklarının ve mesafelerinin uzun olması, meydana gelebilecek depremlerin ve tsunami etkisinin göz ardı edilmemesi gerekmektedir.”

” Doğal gaz kullanım imkanı sunulan nüfusun 66,5 milyona ulaştı! “

AK Parti Gaziantep Milletvekili Mehmet Sait Kirazoğlu, yerli ve yenilenebilir kaynakların öncelendiği, çevresel sürdürülebilirliğe sahip, güncel gelişmeleri dikkate alan, yenilenebilir enerjiden nükleere, bor cevherinden hidrokarbon aramacılığına ve enerji verimliliğine kadar milli ve yerli enerji politikasıyla enerji arz güvenliğinin sağlanmasına yönelik çalışmaların artarak devam ettiğini söyledi.

Kirazoğlu, 2002 öncesinde sadece 5 ilde doğal gaz olduğunu, bugün itibarıyla 81 il ve 541 yerleşim birimine ulaşıldığını belirtti. Doğal gaz kullanım imkanı sunulan nüfusun 66,5 milyona ulaştığını ifade eden Kirazoğlu, bunun da toplam nüfusun yüzde 81’ini oluşturduğunu dile getirdi.

Doğu Akdeniz’deki enerji potansiyelinin kazanılmasının uluslararası hukuk ilkeleri temelinde, tüm kıyıdaşlarıyla beraber her aktörün, dolayısıyla KKTC’nin ve Türkiye’nin hesaba katılmasıyla ortak bir iş birliğiyle mümkün olduğuna işaret eden Kirazoğlu, Türkiye ve KKTC’nin çeşitli platformlarda yaptığı iş birliği çağrılarının dikkate alınmasını istedi.

” Daha çok yerli, daha çok yenilenebilir”

AK Parti Adana Milletvekili Abdullah Doğru ise özverili çalışmalar sonunda 2002’de 31 bin 846 megavat seviyelerinde olan elektrik enerjisi kurulu gücünün, 2019 yılı ekim ayı sonu itibarıyla 91 bin 70 megavata ulaştığını söyledi. Doğru, elektrik üretiminin ise 2002-2018 yılları arasında yüzde 136 artarak 304.8 milyar kilovatsaate ulaştığını kaydetti.

Yenilenebilir enerjinin payının da arttırıldığını anlatan Doğru, “Beklentimiz, bu payı daha da artırarak ‘Daha çok yerli, daha çok yenilenebilir’ parolasıyla Türkiye’yi tam anlamıyla bir yenilenebilir enerji üssüne dönüştürmektir.” dedi.

AK Parti Gümüşhane Milletvekili Hacı Osman Akgül de ekonomik gelişmişliğin ve konforlu yaşam standardının en önemli göstergelerinden birisinin elektrik tüketim miktarı olduğunu söyledi. Ayrıca 2002’de yıllık kişi başı elektrik tüketiminin ortalama bin 950 kilovatsaat iken 2018’de 3 bin 700 kilovatsaate yükseldiğini ifade etti.

Akgül, 2023 yılında ise kişi başı tüketimin 4 bin 300 kilovatsaate yükselmesinin öngörüldüğünü dile getirdi.

Yerli ve yenilenebilir kaynakların payı artırılarak arz güvenliği ve enerjide dışa bağımlılığın azaltılmasına yönelik yapılan çalışmaların devam edeceğini de vurguladı. Ayrıca Akgül, 2023’te Akkuyu Nükleer Enerji Santrali’nin devreye alınmasının da hedeflendiğini söyledi.

Son Dakika Enerji Haberleri için enerjiportali.com/son-dakika-enerji-haberleri Bağlantısını Ziyaret Edebilirsiniz.

1 Yorum

  • Yılmaz şahin dedi ki:

    Ben doğubayazıta esnafım su tesisat işi yapıyorum ve sizinle iş yapmak istiyorum bende kazanayım sizde kombi varsa kombide olur doğubayazıta İş patlaması var kendiniz gelip bakabilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.