30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


TBMM Başkanı Yıldırım’dan Yerli GES Projesine Destek

İZMİR (Enerji Portalı) – TBMM Başkanı Binali Yıldırım, Ege Üniversitesi’nin kendi enerjisini yerli imkanlarla “güneş”ten elde etme projesine destek vereceklerini açıkladı.

Ege Üniversitesi 2018-2019 Eğitim Öğretim Yılı, TBMM Başkanı Binali Yıldırım’ın katılımıyla açıldı.  Ege Üniversitesi tarafından Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Binali Yıldırım’a “Fahri Doktora” unvanı verildi.

Ege Üniversitesinin akademik açılışında Rektör Budak tarafından aktarılan dev projelere Meclis Başkanı Binali Yıldırım’dan tam destek geldi.

TBMM Başkanı Yıldırım, yaptığı konuşmada, gelişmiş Türkiye’nin gelişmiş üniversitelerle mümkün olacağını dile ifade ederek, Türkiye’de 1950’ye kadar sadece 3 üniversitenin olduğuna dikkat çekti.

2002 yılında başlattıkları üniversiteleri ülkenin geneline yayma hamlesiyle, bugün toplam üniversite sayısının 206’ya ulaştığını aktaran Yıldırım, “Bunlarda 129’u devlet üniversitesi, diğerleri de özel ve vakıf üniversiteleri. Bugün üniversite olmayan hiçbir ilimiz kalmamıştır.” dedi.

– “GES projenin de yerli imkanlarla yapılması güzel”

Yıldırım, Ege Üniversitesi için gerekli olan fiziksel dönüşüm ve güneş enerjisi projesi için desteklerini açıklayarak, şunları konuştu:

Ege Üniversitesi’nin GES Projesi olduğunu duyduk, güneş panelleri ile kendi ışığını alarak bedavadan elektrik üretecek. Bu projenin de yerli imkanlarla yapılması güzel. Ege Üniversitesi’nin eğitim öğretim birimleri, hastanesi, sosyal alanları, yaşam alanları, lojmanları, yeşil alanları ile kendi içinde kaynağını üreterek yenilenmesi gerekiyor. Üniversitenin yeni başlatan ele alınması ve kendi içinde dönüşümü sağlanması mümkün. Bununla ilgili bir çalışma inşallah başlatacağız.”

Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Buda da “Güneşin bol olduğu coğrafyamızda bir bütün alan üzerine kurulu yerleşkemizin güneş enerjisinden yararlanarak devletin tasarruf sağlaması konusunda Güneş Enerjisi Enstitüsü ile geliştirdiğimiz yaklaşık 35 milyon liralık ve kendini 4 – 5 yılda amortismanını sağlayacak projenin yatırım programına alınmasını diliyoruz.” dedi.

Kaynak: ege.edu.tr

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.