30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Tayvan-Türkiye İşbirliği Devam Ediyor

İSTANBUL (Enerji Portalı) – Bugün gerçekleşen forumda TAITRA ve Türkiye’nin önde gelen iki kurumu MÜSİAD ve DEİK arasında Mutabakat Anlaşması imzalandı.

Tayvan Dış Ticareti Geliştirme Konseyi (TAITRA)’nin  önderliğinde Tayvan’ın bu alandaki teknolojilerini tanıtmak ve Türkiye ile işbirliğini güçlendirmek amacıyla düzenlenen Tayvan ve Türkiye Yeşil Enerji ve Akıllı Şehir Endüstrileri Forumu, bugün İstanbul Shangri-La Bosphorus Otel’de gerçekleşti.

Forumda, TAITRA’ nın Yönetim Kurulu Başkanı James C.F. Huang ve Başkan ve CEO’su Walter Yeh liderliğindeki heyette; Tayvan’ın enerji ve akıllı şehir alanındaki önde gelen kuruluşlarından Delta Electronics, Motech Industries, Accton Technology, Digi-Triumph Technology, E-one Moli Energy, Information Technology Total Services, Gintech, Inventec Solar Energy gibi şirketler yer aldı.

Tayvan, PV’leri, akıllı şehirler inşa etme ve entegre çözümler sunma konusunda yüksek deneyime sahip ülkelerden biri olması sebebi ile Türkiye ile yakın işbirliği içerisinde bulunuyor.

Tayvan’dan Türkiye’ye ithal edilen güneş pili miktarı, 2017 yılında 2016 yılına göre yaklaşık yüzde 257 oranında arttı. Tayvan güneş enerjisi endüstrisi, bir tedarik zinciri niteliğinde olduğundan toplam çözümler sağlayabiliyor. Dünyanın en büyük 10 güneş pili üreticisi arasında yer alan Motech ve Gintech’in de aralarında yer aldığı Tayvan’ın güneş enerjisi alanında önde gelen firmaları, Forum sırasında güneş enerjisi teknolojileri alanında son gelişmeler hakkında sunum yaptılar.

Delta, IoT akıllı sistemler, Endüstri 4.0, gömülü sistemler alanında lider marka Advantech ve Information Technology Total Services (ITTS)’in de aralarında bulunduğu lider firmalar akıllı bir şehir kurma konusundaki deneyimlerini ve gelişmiş çözümlerini paylaştılar.

MÜSİAD ve DEİK ile Mutabakat Anlaşması imzalandı.

Forumda, daha fazla iş olanakları sağlamak için Tayvanlı ve Türk firmalar arasında görüşmeler yapıldı. TAITRA ve Türkiye’nin önde gelen iki kurumu MÜSİAD ve DEİK arasında Mutabakat Anlaşması imzalandı.

Tayvan ile Türkiye arasındaki toplam ticaret hacmi geçtiğimiz yıl 1,83 milyar dolar…

Tayvan ile Türkiye arasındaki toplam ticaret hacmi geçtiğimiz yıl 1,83 milyar dolar seviyesine ulaştı. 2017 yılında Tayvan, Türk çelik sektörünün sekizinci en büyük ithalatçısı oldu ve Türkiye’den Tayvan’a yapılan tekstil hammaddeleri ve demir dışı ürünlerin ithalatı da önemli ölçüde arttı. Türkiye ise Tayvan ürünleri için Orta Doğu’daki en büyük ihracatçı ülke konumunda. Tayvan’ın Türkiye’ye ihracat yaptığı başlıca alanlar makine, entegre devreler, güneş pilleri, otomobil yedek parçaları ve plastik endüstrileri.

Heyet, Türkiye’de bulunduğu beş gün süresince Arçelik, Smart Energy, Proline, Temsa, Karsan, Teknosa ve Hepsiburada’nın da aralarında bulunduğu Türkiye’nin önde gelen kuruluşlarını da ziyaret etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.