30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Taxify, Paris’te Elektrikli Scooter Kiralama Hizmeti Başlattı

İSTANBUL (Enerji Portalı) – UBER’in Estonya merkezli rakibi Taxify, perşembe günü Paris’te lansmanı yapılan Bolt adlı yeni e-scooter markası ile Avrupa’da Bird ve Lime ile rekabet edecek.

Şirket, scooter paylaşım hizmetini, Ağustos 2013’te başlattığı 25 ülkede 10 milyon kullanıcıya çeken mobil uygulamasına aktardı.

Taxify CEO’su ve kurucu ortağı Markus Villig yaptığı açıklamada, “Binmek isteyen müşterilerimizden bazılarının artık kısa mesafeler için scooter kullanmayı tercih etmesi muhtemeldir, ancak farklı ihtiyaçlara sahip yeni bir müşteri grubunu da çekeceğiz. Bu, günlük ulaşım sorunları yaşayan daha fazla kişiye yardımcı olabileceğimiz anlamına geliyor.” dedi.

Villig, Taxify’ın rakiplerine göre birkaç avantajı olduğunu söyledi. Şirket, halihazırda binicilik uygulamasından şehir içindeki hareket kalıplarını tanımlamasına ve kullanımı en üst düzeye çıkarmak için en iyi yerlerin nerede bulunabileceğine karar verebilecek bir çok veriye sahiptir. Ayrıca, tek bir uygulama içinde çeşitli hareketlilik seçeneklerine sahip olmanın, Taxify’a “yalnızca e-scooter’lara odaklanmış” rakipler karşısında bir avantaj sağladığına inanıyor.

Bir Bolt scooter yolculuğunun ücreti minimum 1 avro olacak. Şirket, şarj etmek için akşamları scooterları toplayacak.

Lime e-scooterlar, Haziran sonunda Paris’te hayata geçti. Yaklaşık bir ay sonra, Bird filosu aynı şeyi yaptı ve uluslararası lansmanının bir parçası olarak Paris ve Tel Aviv’e geçti. Gobee Bisiklet, Obike, Ofo ve Mobike de Paris’te başladı. GoBee, milyar dolarlık Çinli bir şirket olan Meituan’ın sahip olduğu Mobike gibi ağır sikletlerle rekabet edememesinden sonra çıktı.

Taxify, özel sektör yatırımcılarının gözdesi. Mayıs ayında şirket Daimler, Didi Chuxing ve diğerlerinden 175 milyon dolar getirdi.

E-scooterların Avrupa’da ABD’de olduğu kadar popüler olup olmayacağı henüz belli değil. Yeni pazarlarda büyümeye devam ettikçe, birkaç ABD şehrinde karşılaştıkları aynı düzenleyici baş ağrılarıyla karşılaşabilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.