30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Tatil Beldesi Kefken’e Doğalgaz LNG İle Götürüldü

KOCAELİ (Enerji Portalı) – Enerji şirketi ENGIE Grup bünyesinde doğal gaz dağıtım faaliyeti gösteren İZGAZ, İpragaz ile iş birliği yaparak Kocaeli’nin tatil beldesi Kefken’e doğalgaz hizmetini LNG ile götürdü.

İpragaz’dan yapılan yazılı açıklamada, Kocaeli’de doğalgaz dağıtım görevini üstlenen İZGAZ, doğal gazı Kefken’e boru hattı ile taşımak yerine bu ilçeye hizmet götürebilmek için yeni bir projeye imza attığı kaydedildi.

Proje kapsamında Türkiye enerji sektörünün köklü ve öncü kuruluşu İpragaz ile işbirliğine giden İZGAZ’ın Kefken’de doğalgaz dağıtımını yapabilmek adına, bu ilçe için doğal gazı LNG formunda tedarik etmeyi tercih ettiği ifade edildi.

Açılamada görüşlerine yer verilen İpragaz Dökme Gaz Satış Grup Müdürü Kemal Güveli, iletim boru hatları ile doğalgazın taşınamadığı ya da taşınmasının mümkün olmadığı coğrafyalarda dökme LNG ile çözüm sunmak, kendilerinin de yıllardır dile getirdiği çok efektif bir çözüm olduğunu ifade ederek, “Bunu İpragaz olarak ilk kez İZGAZ ile birlikte Kefken’de hayata geçirmek, bizler için özel bir anlam ifade ediyor. Bu uygulama, doğal gazın iletim hatlarının ulaşamadığı noktalarda sunulabilmesine de olanak sağlıyor. Hatta sistemde iletim boru hattına ihtiyaç duyulmadığı için ciddi bir alt yapı yatırımı da ortadan kalkıyor.” şeklinde konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.