MERSİN’in Tarsus İlçesi’nde 3.5 MW’lik üretim lisansı ile çatı üzerlerine konulan Güneş Enerjisi Santrali (GES) Projesi’nde son aşamaya gelirken Belediye Başkanı Şevket Can, üretken belediyecilik anlayışıyla hareket ettiklerini, bu konuda kendi elektriklerini kendilerinin üretmelerine kısa bir süre kaldığını söyledi.

Hedeflerinin, yerel yönetimin etkin gücünü en üretken biçimde kullanarak Tarsus’u çağdaş, yaşanabilir ve sürdürülebilir bir kent vizyonuna ulaştırmak olduğunun belirten Başkan Can,  “Üretken belediyecilik anlayışıyla, şeffaf bir yönetim sergiliyoruz. Her şey Tarsus ve vatandaşlarımız içindir. Santral montajının ardından üretime geçeceğiz. Projenin diğer bir yan faydası şüphesiz GES türü projeler çevreci projelerdir. Projemiz bu açıdan da ayrı bir anlama sahiptir. 3 ihale toplamda 3,5 MW Güneş Enerji Santralleri projeleriyle yaklaşık olarak 3 bin 62,5 hanenin elektriği karşılanabilmektedir” dedi. Türkiye’nin enerji bakımından ülke olarak dışa bağımlı olduğunu ifade eden Can, “Bu durum sanayi üretimimiz için risk teşkil etmektedir. Maddi anlamda da cari açığımızın önemli kısmını enerji giderleri teşkil etmektedir.  Şehir merkezlerinde bulunan elektrik dağıtım hatlarının eski ve tüketiminin artması nedeniyle, gerilim düşümleri olmakta, elektrik hatları ısınmaktadır. Buna bağlı enerji kesintileri yaşanmaktadır.  Hatta düşük gerilimler yüzünden vatandaşların, bizlerin elektrik-elektronik cihazları arızalanmakta, bozulmaktadır. Şehrimizin içinde mahallelerimizde bulunan kapalı semt pazarlarımızın çatısına kurduğumuz GES’ler hem belediyemizin önemli anlamda elektrik ihtiyacını karşılamış olacak, hem mahalle aralarında olması hasebiyle şehir elektrik hatlarını da rahatlatacak” diye konuştu.

Ürettikleri elektriği satacaklarını da kaydeden Can, şunları söyledi:

“Güneş enerjisinden elektrik üretimi için paneller Yeni Mahalle Semt Pazarı, Kırklarsırtı Pazar Yeri, Bağlar Pazar Yeri, Canlı Hayvan Pazarı, Şehitishak Turkuaz Semt Pazarı ve belediye yerleşkesi içindeki müdürlük binalarının çatılarına monte edildi. GES projemizde sona az kaldı. Proje bittiğinde belediye olarak 3,5 MW elektrik üretecektir. Güneş enerjisi panelleri devreye girdiğinde yıllık yaklaşık 3 milyon lira gelir elde edeceğiz.”

hurriyet