30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Tarsus Pamukluk Barajı İle Yılda 69 GWh Enerji Üretilecek

MERSİN (Enerji Portalı) – “Tarsus Pamukluk Barajı” projesi ile Mersin’in su ve enerji ihtiyacının karşılanması için çalışmalar sürüyor.

Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü (DSİ)’nce yapımı devam eden ve Mersin’in en önemli yatırımları arasında gösterilen Tarsus Pamukluk Barajı Projesi bir an önce tamamlanarak Mersinlilere hizmet edebilmesi için çalışmalar devam ediyor. Barajın fiziki gerçekleşmesi %92 seviyesinde olup, 2020 yılında bitirilmesi hedefleniyor.

tarsus pamukluk barajı

128 milyon m³ içmesuyu ve 184 bin 760 dekar arazinin sulanması sağlanacak…

Temelden yüksekliği 135 metre ve 282 milyon m³ su biriktirme hacmine sahip olan,  Tarsus Pamukluk Barajı’nın bütün bileşenlerinin tamamlanması ile Pamukluk Barajı kaynağından alınacak su, 35 km uzunluğundaki isale hattı vasıtasıyla Mersin şehir merkezine yıllık 128 milyon m³ içmesuyu sağlayacak. Bu kapsamda 35.000 metre isale hattı yapılacak.

184 bin 760 dekar arazinin sulanması sonucu bölgede yapılacak sulu tarım ile birlikte hem tarlalardaki verim artacak hem de yörede ürün çeşitliliği sağlanacak. Projenin tamamlanması ile 2019 birim fiyatları ülke ekonomisine yıllık 226.550.000 TL katkı sağlanması hedefleniyor.

tarsus pamukluk barajı

Tarsus Pamukluk Barajı Projesi ile yılda 68,76 GWh elektrik enerjisi de üretilecek.

Son Dakika Enerji Haberleri için enerjiportali.com/son-dakika-enerji-haberleri Bağlantısını Ziyaret Edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.