30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.
  • DOLAR
    6,088
  • EURO
    6,7903
  • BIST
    85310
Solar Çatı Hesaplama Modülü
MENÜ

Tarımsal Sulama Kooperatifi 1 MW’lık GES Projesi Kuruyor!

AFYONKARAHİSAR (Enerji Portalı) – Türkiye’de bir tarımsal sulama kooperatifine ait ilk güneş enerjisi santrali projesi yapımı için çalışmalara başlandı.

Afyonkarahisar’da yer alan ve yaklaşık 1.000 çiftçinin aktif üye olduğu S.S. Yeşilçiftlik Sulama Kooperatifi, Tarımsal ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) ve Türkiye Sürdürülebilir Enerji Programı (TurSEFF) desteğiyle 1 MW’lık Güneş Enerji Santrali (GES) tesisi kuracak.

Dal Elektrik Solar tarafından kurulumu yapılacak olan proje için TurSEFF, İş Bankası ve Dal Grup ortak çalışmasıyla Türkiye’de bu alanda ilk kez bir GES finansman modeli oluşturuldu. Başarılı bir işbirliği neticesinde oluşturulan bu modelin Türkiye’deki birçok enerji kooperatifine de örnek teşkil etmesi bekleniyor.

TurseFF tarafından konuyla ilgili yapılan açıklamada, “Gerçekleştirilen bu projeyle kooperatifin elektrik ihtiyacı tamamen güneşten karşılanacak ve bu sayede kooperatif üyesi çiftçilerimize önemli bir ekonomik katkı sağlanmış olacak.” diye ifade edildi.

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) tarafından geliştirilen ve kamu ve özel sektör tarafından uygulanacak Sürdürülebilir Enerji ve Kaynak Verimliliği yatırımları için finansman sağlamak üzere oluşturulmuş bir program olan Türkiye Sürdürülebilir Enerji Finansman Programı (TurSEFF), faaliyete başladığı yıldan buna TurSEFF, toplam 492 MW kurulu güce sahip 1168 projeye finansman desteği sağladı.

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir