30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Tarımsal Sulama Kooperatifi 1 MW’lık GES Projesi Kuruyor!

AFYONKARAHİSAR (Enerji Portalı) – Türkiye’de bir tarımsal sulama kooperatifine ait ilk güneş enerjisi santrali projesi yapımı için çalışmalara başlandı.

Afyonkarahisar’da yer alan ve yaklaşık 1.000 çiftçinin aktif üye olduğu S.S. Yeşilçiftlik Sulama Kooperatifi, Tarımsal ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) ve Türkiye Sürdürülebilir Enerji Programı (TurSEFF) desteğiyle 1 MW’lık Güneş Enerji Santrali (GES) tesisi kuracak.

Dal Elektrik Solar tarafından kurulumu yapılacak olan proje için TurSEFF, İş Bankası ve Dal Grup ortak çalışmasıyla Türkiye’de bu alanda ilk kez bir GES finansman modeli oluşturuldu. Başarılı bir işbirliği neticesinde oluşturulan bu modelin Türkiye’deki birçok enerji kooperatifine de örnek teşkil etmesi bekleniyor.

TurseFF tarafından konuyla ilgili yapılan açıklamada, “Gerçekleştirilen bu projeyle kooperatifin elektrik ihtiyacı tamamen güneşten karşılanacak ve bu sayede kooperatif üyesi çiftçilerimize önemli bir ekonomik katkı sağlanmış olacak.” diye ifade edildi.

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) tarafından geliştirilen ve kamu ve özel sektör tarafından uygulanacak Sürdürülebilir Enerji ve Kaynak Verimliliği yatırımları için finansman sağlamak üzere oluşturulmuş bir program olan Türkiye Sürdürülebilir Enerji Finansman Programı (TurSEFF), faaliyete başladığı yıldan buna TurSEFF, toplam 492 MW kurulu güce sahip 1168 projeye finansman desteği sağladı.

1 Yorum

  • Ali PANCARCI dedi ki:

    Dal Enerji Tarafından kurulan, Yeşilçiftlik Sulama Koperatifi (miz) GES Projesi nin Resmi Açılışı bugün yapıldı. Çok güzel bir proje, Çok güzel bir eşgüdüm. Çok güzel bir açılış. Açılışa damgasını vuran en güzel ve anlamlı, konuşma DalELEKTRİK Genel Müdürü, Sn. Zeynep ÇILGINCAN tarafından yapıldı. Sayın ÇILGINCAN ; ‘ ‘Biz bu projeyi Sosyal Sorumluluk Projesi Gibi Düşündük’ ..’ Burada Çok Güzel Bir Aile Olduk’ şeklindeki sözleri çok büyük bir beğeni aldı. emeği geçenleri klutlarız. Proje Koordinatörü; Mazlum TUNÇ un da aynı yöndeki konuşması, YENİLENEBİLİR ENERJİ ve GES Sistemleri için umut ve güven dolu bir başlangıç oldu. Mutluyuz. Teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.