30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Tarımsal Sulama Güneş Enerji Santralleriniz Sigortalansın!

ANTALYA (Enerji Portalı) – Tarımsal Sulama Güneş Enerji Santralleri gene KOTRA Sigorta ile Sigorta Güvencesine kavuştu.

Bilindiği gibi küresel ısınma sorunu sulanabilir tarım arazilerini ve verimliliklerini olumsuz etkiliyor. Dünyada acilen ağaçlanma ihtiyacının olduğu da düşünüldüğünde enerji temini sorunu bulunan tarıma elverişli arazilerin sulanabilir yapıya ulaştırılabilmesi stratejik bir konu.

Son dönemde düşen maliyetleri ve yeni teknolojinin gelişmesi ile güneş enerji sistemleri tarımsal sulamada en uygun enerji tedarik kaynağı olma yolunda ilerliyor.

Ülkemizde solar enerji sektörü bu konuda gerekli teknik altyapıya ve istihdam yeterliliğine ulaşmış halde. Bu çerçevede tarımsal sulama sistemlerini besleyecek santrallerin kurulumları da hız kazandı.

Fakat maalesef gene Solar Sektörünün ve Güneş Enerji Santrali (GES) sulama sistemi yatırımcılarının GES sistemleri için sigortalanabilirlik sorunları bulunuyor. Gerekçesi ise, GES sulama sistemlerinin yerleşim yerlerine uzak ve olumsuz dış etkenlere maruz kalma riski yüksek olan lokasyonlarda tesis edilmesiydi. Yatırımcılar ve sulama sistemi kurulumu yapan işletmeler sigorta yapılabilmesi çok zor olduğu için yatırım yaparken tereddüt yaşıyorlardı. Yatırımcılar açısından büyük risk olarak görülen hırsızlık ve doğal afet hasarları gibi hasar çeşitleri yatırımların yapılması için engel teşkil ediyordu.

5 kW ve üstündeki GES Sistemleri…

KOTRA Sigorta bu noktada sektörde yine bir ilke imza atarak tarımsal sulama sistemleri için sigorta ürününü tüm paydaşların ve yatırımcıların hizmetine sundu.

KOTRA Sigorta’nın hazırladığı sigorta ürünü ile tarımsal sulama sistemlerinde kullanılan 5 kW ve üstündeki GES Sistemleri, Doğal afetler, Hırsızlık, Vandalizim ( Avcı kurşunları vb. zararlar), kötü niyetli hareketler ve arıza vb. hasarlara karşı sigorta güvencesine kavuştular. Çiftçilerimiz, mali kayıp yaşamamaları için sulama sistemlerine yaptıracakları bu sigorta poliçesi ile, hasar neticesinde yaşayacakları gelir kayıplarına da güvence alabilir hale geldiler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.