30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Tarımda Kaçak Elektrik Kullanımı Uydudan Tespit Edilecek

ZONGULDAK (Enerji Portalı) – Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi akademisyenleri, uydu görüntülerinden yararlanarak, farklı zamanlara ait görüntülerdeki renk ayrışmaları belirliyor ve kaçak elektrikle sulanan alanlar ile sulanmayan alanların ayrımını yapabiliyor.

Üniversitesinin Geomatik Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Şenol Hakan Kutoğlu, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, bu çalışmanın esasının zemindeki bitkilerin gelişimi ve su içeriklerinin izlenmesine bağlı olarak sulanmış alanların tespitine dayalı olduğunu ifade etti.

Şüphelenilen alanların uydu görüntülerini kullanarak su içeriği yüksek bölgeleri tespit edildiğini belirten Kutoğlu, “Enerji dağıtım şirketlerimizin trafolarındaki yoğun elektrik kullanımı ve faturalandırılmış bedel ile karşılaştırdığımız zaman yoğun elektrik kullanımı ve faturalama bedeli arasında büyük açıklar varsa bir de uydu görüntüsünde aynı bölgede sulanmış alan çıkıyorsa o zaman burası potansiyel kaçak elektrik kullanımıyla sulama yapılan aday alan düşünülebilir. Yerinde gidip tespit yapıp gerçekten de burada açılmış bir kuyudan ya da başka şekilde pompalar kullanılarak kaçak elektrik olup olmadığını doğrudan nokta atışıyla tespit etmek mümkün olabiliyor.” diye konuştu.

– “Su içeriği birbirinden farklı olan alanları farklı renk tonlarıyla gösterebiliyoruz”

Kutoğlu, “Uydu görüntülerini istasyonlardan alıp birtakım yazılımlar yardımıyla görüntü işlemeye tabi tutuyoruz. Bunları geometrik, radyometrik düzeltmeler yoluyla amaca uygun şekilde değerlendiriyoruz.” diyerek şunları konuştu:

“Bunun sonucunda su içeriği birbirinden farklı olan alanları farklı renk tonlarıyla gösterebiliyoruz. Su içeriği farklı olan arsalar farklı renkle gözüküyor. Örneğin siyah ve kahverengi olan alanlar su içeriği düşük veya sulanmamış alanlar olarak ifade edilebilir. Dolayısıyla burada kaçak elektrik kullanma potansiyeli olmayacaktır ama mavi renge doğru gidildikçe su içeriğinin daha fazla olduğu karşımıza çıkıyor. Bunlar sulanan alanlar, buradaki trafolarımızda elektrik kullanımı ile faturalar arasında büyük bir dengesizlik varsa bu yoğun elektrikli su pompası kullanımından kaynaklanıyor olabilir. Bunların koordinatları belli olduğu için denetim görevlilerinin buralara gidip kaçak elektrik kullanım yapılan tarım alanlarını tespit etmeleri mümkün.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.