30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


TAPI Gaz Boru Hattına Suudi Arabistan’dan Kredi Desteği

Türkiye’den geçecek TANAP ve TürkAkım projeleri dıiında Doğal’ın sevk edilmesi yapılan Türkmenistan-Afganistan-Pakistan-Hindistan (TAPI) Gaz Boru Hattı Projesi`ne Suudi Arabistan’dan 500 milyon dolar kredi desteği sağlıyor.

Suudi Arabistan,  Suudi Kalkınma Fonu tarafından toplam maliyeti 10 milyar dolar olacağı düşünülen  Türkmenistan-Afganistan-Pakistan-Hindistan (TAPI) Gaz Boru Hattı Projesi`ne 500 milyon dolar kredi vereceğini duyurdu. İran’ın süratle üzerinde çalıştığı doğal gaz projesi IPI’ye rakip olan TAPI doğal gaz boru hattı projesi bölge ülkeler için Doğalgaz’daki en önemli yatırımlardan biri.

TAPI Doğalgaz boru hattından günlük 90 milyon metreküp doğalgaz sevk edilebilme kapasitesi dağıtım ülkelerindeki Doğazgaz ihtiyacı önemli oranda karşılanacak. TAPI’nin 30 yıl boyunca işletmede olması hedefleniyor.

TAPI Konsorsiyumunda TurkmenGaz yüzde 85 payla işletmeci konumda. Hintli GAIL, Pakistanlı ISGS ve Afgan AGE yüzde beşer hisseye sahip.

TAPI Doğalgaz boru hattında çalışmalar süratle devam ediyor. Toplam 1.814 kilometre uzunluğundaki olacak TAPI’nın 214 kilometrelik Türkmenistan bacağının bu yıl sonuna kadar bitirilmesi hedefleniyor. TAPI’nın 214 kilometrelik kısmı Türkmenistan’dan, 774 kilometrelik kısmı Afganistan’dan ve 826 kilometrelik kısmı ise Pakistan’dan geçecek. Türkmenistan’ın Galkınış şehrinden başlayacak olan hat, Afganistan’ın Herat ve Kandahar şehirlerinden devam ederek Hindistan-Pakistan sınırındaki Fazilka bölgesine ulaşacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.