30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


TAP İçin Çalışmalara Başlanıldı

ARNAVUTLUK (Enerji Portalı) – TANAP kapsamında yer alan TAP için çalışmalara başlanıldı.

Trans Anadolu Boru Hattı Projesi (TANAP) ile Türkiye’ye gelmesi planlanan Azerbaycan doğalgazını İtalya’ya ulaştıracak Trans Adriyatik Boru Hattı (TAP)’nın Arnavutluk kara suları kısmında çalışmalara başlanıldı.

Yapılacak çalışmalarla TAP yaklaşık 878 km uzunluğunda olup Türk-Yunan sınırındaki TAP’a bağlanacak. Şah Deniz 2 doğalgazının, TANAP üzerinden Türkiye ve Gürcistan’a sevkiyatına bu yılın sonlarında başlanılacağı öngörülüyor. Söz konusu proje ile Avrupa’ya ilk sevkiyatın ise 2020 yılında olması hedefleniyor.

TAP Genel Müdürü Luca Schieppati çalışmalar ile ilgili, “Bu çalışma, TAP projesinin tamamlanması ve 2020’deki operasyonların başlaması için bir adım daha atılan bir başka önemli dönüm noktasıdır. Avrupa’da şu anda uygulanan en stratejik ve organize altyapı projelerinden biri olan TAP, konutlara ve işlere yeni bir gaz kaynağı getirecek ve bölgedeki enerji arz güvenliğini artıracaktır. Genel olarak, projemizin % 80’inden fazlası tamamlanmış olup en yüksek standartlara ve sektörün en iyi uygulamalarına uygun olarak çalışmaların yürütülmesinden gurur duyuyoruz.” diye düşüncelerini aktardı.

TAP Proje Direktörü John Haynes ise, “Bu çalışma, Arnavutluk’ta böyle bir ölçek ve büyüklükte gerçekleştirilen ilk mühendislik çalışması olma özelliğine sahiptir. Projede kullanılacak çelik boru hatları, denizde yer alacak son teknoloji gemilerde bir araya getirilecek. Daha sonra test edilerek boru hattı deniz seviyesine indirilecek. Boru hatları deniz seviyesinin altında 810 m’den daha fazla derinliğe yerleştirilecek. Proje kapsamında yaklaşık 100.000 ton ağırlığında ve 36 cm çapında 9.000 adet boru kullanılacaktır.” şeklinde konuştu.

Trans Adriyatik Projesi’nin ortaklarının ise şöyle olduğu öğrenildi: %20 BP, %20 SOCAR, %20 Snam, %19, %16 Enagas ve %5 Axpo.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.