30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.
kontek enerji


TAP Elektrik Hattı Projesi Gerçeğe Dönüşüyor

TÜRKMENİSTAN (Enerji Portalı) – Türkmenistan-Afganistan-Pakistan (TAP) elektrik hattı projesinin ilk etabının temeli atıldı.

Türkmenistan’ın Mari vilayetinde atılan temel atma töreniyle Türkmenistan elektriğini Güney Asya ülkelerine ulaştıracak önemli proje resmen başlamış oldu.

Türkmenistan Devlet Başkanı’nın Kararıyla 24 Ocak tarihinde Türkmenistan Enerji Bakanlığı ile Çalık Holding’e bağlı TAPP-500 Power Transmission Line FZE şirketi arasında Türkmenistan’dan Afganistan sınırına kadar Mari Devlet Elektrik Santrali-Herat şehrine kadar 220 kW gücündeki yüksek voltajlı elektrik iletim hattının inşa edilmesine yönelik anlaşma sağlanmıştı.

Bu anlaşma kapsamında düzenlenen temel atma törenine; Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı Çarımurat Purçekov, Çalık Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Çalık, Türkmenistan Enerji Bakanlığı temsilcileri, yabancı uzmanlar, Mari vilayet ilçe valileri katıldı.

Şubat 2018 tarihinde Devlet Başkanları düzeyinde Türkmenistan-Afganistan-Pakistan elektrik hattı ve fiber-optik iletişim hattının temeli atılmıştı.

Bu proje, Afganistan üzerinden Güney Asya ülkelerine elektrik enerjisinin ihracatının arttırılmasına imkan sağlayacak. Ayrıca, bölgenin ekonomisinin güçlenmesine büyük katkı sağlayacak.

Türkmenistan uzun yıllardır Afganistan’a her yönden destek vermektedir. Elektrik enerjisi indirimli fiyattan gönderilmektedir. Afganistan’a elektrik ihracatının arttırılması için bir dizi projeler hayata geçirildi.

Türkmenistan zengin enerji kaynaklarına sahip olarak, elektrik üretimini doğal gazdan sağlamaktadır. Bunun için ülke genelinde çok sayıda doğal gaz türbinli elektrik santralleri inşa edildi. Türkmen elektriğini yurt dışına ihraç edilmesi için önemli çalışmalar yapılmaktadır.

Türkmenistan-Afganistan-Pakistan (TAP) elektrik hattı projesinin ilk etabı, Ağustos 2021 tarihinde sona erecek.

Kaynak: Atavatan Türkmenistan.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir