30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.
kontek enerji


Tandem Güneş Hücresi Teknolojisinde Verim Yüzde 30’u Geçti!

HOLLANDA (Enerji Portalı) – Hollanda’daki araştırmacılar, yeni geliştirdikleri perovskite hücre ile iki yüzeyli tandem güneş hücrelerinde %30,2 verim elde ettiklerini duyurdu.

Hollanda’daki Energy Research Centre of the Netherlands (ECN) araştırmacıları, yeni geliştirdikleri perovskite hücre ile bifacial tandem güneş hücrelerinde %30,2 verim elde ettiklerini duyurdu. Geliştirilen yeni hücrenin iki yüzeyli kristal silikon bazlı olduğunu ifade edildi.

Araştırmacılar, hücrenin verimliliğini ölçmek için “bifacial eşdeğer etkinliği” kullandıklarını söylediler. Bu ölçüm yöntemine göre, tandem hücresinin etkinliği, standart test koşullarında önden ölçülerek bu aydınlatmanın % 20’si arkadan ekleniyor. Araştırmacılar, beş yıl içerisinde verim değerini %35’lere çıkarabileceğine inanıyor.

ECN’de tandem program yönetici olan Gianluca Coletti geliştirdikleri hücre ile ilgili, “Ürünümüzün pazara çıkma süresini kısaltmak istiyoruz. Bu hedef ile ortaklarımızla birlikte seri üretime en kısa zamanda hazır hale getirmek için çalışıyoruz.” diye belirtti.

Solliance ve ECN geçen Mart ayında, bir kristal silikon hücresiyle birleştirilmiş bir şeffaf perovskite güneş pili üzerinde % 26,3 verimlilik elde ettiklerini açıklamışlardı. Nisan ayında, Solliance %14,5 dönüşüm verimliliğine ulaşan geniş alanlı perovskite modülleri için yeni bir rekor açıklamıştı. Ocak ayında ise, perovskite bazlı esnek bir bakır indiyum galenyum selenit (CIGS) tandem solar hücre için % 21,5 verimlilik elde etmişlerdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir