30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Tancan: Küresel Elektrik Depolama Kapasitesi 187,8 GW’a Ulaştı

ANKARA (Enerji Portalı) – Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı Abdullah Tancan; enerji depolama hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı Abdullah Tancan, Ankara’da gerçekleştirilen 2. Uluslararası Enerji Kongresi ve Fuarı (EIF 2019)’nda değerlendirmelerde bulundu. Enerjinin, yaşam kalitesini artıran, ekonomik ve sosyal kalkınmayı mümkün kılan birçok hizmetin temel bir bileşeni olduğunu dile getiren Tancan; güvenli, yeterli, ekonomik ve güvenilir enerji arzının Türkiye’nin kalkınması için gerekli bir ön koşul olduğunu ifade etti.

“20 yıllık talep projeksiyonu yapıyoruz.”

Türkiye’nin enerji talebinin de ekonomik büyüme ve nüfus artışına paralel olarak aynı oranda büyüdüğüne işaret eden Tancan, “Bakanlık tarafından yapılan tahminlere göre, enerji talebindeki artış devam edecek. Ekonomik gelişmelere bakarak, talebi etkileyecek diğer gelişmeleri dikkate alarak 20 yıllık talep projeksiyonu yapıyoruz.” diye konuştu.

Tancan, enerji depolama gibi arz güvenliğine destek sağlayan teknolojilerin, yerli ve yenilenebilir kapasitesini sonuna kadar kullanmak isteyen Türkiye için yeni fırsatlar sunduğunu aktardı.

“Yenilenebilir enerjinin depolanması ülkemize çok önemli kazanımlar sağlayacak.”

Çalışmalarla, elektrik depolama sayesinde frekans kontrolünden kesintili üretim kaynaklarının kesintisiz hale getirilmesine, talep tarafı yönetiminden gerilim desteğine kadar bir çok alanda büyük ilerlemeler kaydedildiğini vurgulayan Tancan, sözlerine şöyle devam etti:

“Bakanlığımız 2017-2027 döneminde 10 bin megavat rüzgar ve güneş kurulu gücünü elektrik sistemine kazandırmaya yönelik çalışıyor. Yenilenebilir enerjinin verimli bir şekilde depolanması ve ihtiyacı karşılayacak en uygun dönüşümlerin geliştirilmesi, ilerleyen yıllarda ülkemize çok önemli kazanımlar sağlayacak.”

“Elektrik depolama kapasitesi 187,8 GW”

Tancan, küresel enerji depolama veri tabanı bilgilerini de paylaştı. Mevcut durumda pompaj depolamalı hidroelektrik santraller (HES) dahil elektrik depolama kapasitesinin 187,8 GW’a ulaştığını aktaran Tancan,Pompaj HES harici depolama kapasitesi ise 6,6 GW seviyesindedir.” dedi.

Tancan, 11. Kalkınma Planı’nda da pompaj depolama HES’ler dahil olmak üzere enerji depolama sistemlerinin tesis edilmesine yönelik hedeflerinin belirlendiğini hatırlattı.

Son Dakika Enerji Haberleri için enerjiportali.com/son-dakika-enerji-haberleri Bağlantısını Ziyaret Edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.