30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Tanap’tan DİSODER ve Giresun Ticaret Borsası İş Birliği

ANKARA (Enerji Portalı) – Sosyal ve Çevresel Yatırım Programları (SEIP) Doğrudan Yatırım Fonlama Mekanizması kapsamında iki yeni projeyi desteklemek  üzere Diyalog Sosyal Girişimcilik Derneği (DİSODER) ve Giresun Ticaret
Borsası ile iş birliğine imza attı.

Trans Anadolu Doğal Gaz Boru Hattı (TANAP), Doğrudan Yatırım Fonlama Mekanizması kapsamında, Diyalog Sosyal Girişimcilik Derneği (DİSODER) ile “Engellilerin Sosyal Hayata Aktif Katılımının ve İstihdam Edilebilirliklerinin Geliştirilmesi” projesini gerçekleştirecek.

Şirketten yapılan açıklamaya göre TANAP, güzergahında yapılan ihtiyaç analizinin sonuçlarına uygun şekilde tasarlanan SEIP ile Türkiye’nin sosyo-ekonomik kalkınmasına katkıda bulunmaya devam ediyor.

Bu çerçevede, sürdürülebilir kalkınma için dezavantajlı sosyal grupları toplumsal yaşama entegre etmeyi amaçlayan DİSODER ile imzalanan iş birliği anlaşmasıyla “Engellilerin Sosyal Hayata Aktif Katılımının ve İstihdam Edilebilirliklerinin Geliştirilmesi” projesi hayata geçirilecek.

Engellilerin İş Hayatına Katılması Amaçlanıyor

TANAP’ın 5,9 milyon lira katkı sağladığı projeyle, boru hattı güzergahında bulunan Ardahan, Bayburt, Erzincan, Erzurum, Gümüşhane, Giresun, Kars, Kırıkkale, Kırşehir, Sivas, Yozgat, Ankara, Eskişehir, Bursa illerinde 3 bin 600 engellinin ve ailelerinin bilinçlendirilmesi, en az yüzde 15’inin sosyal hizmetlerle erişimi, 5 pilot mekana engelliler için donanım sağlanarak düzenlenmesi, engelliler ve işverenlerin bir araya getirilerek iş hayatına katılımları için imkan tanınması hedefleniyor.

Yıllık 435 Bin Liralık Tasarruf

TANAP’ın Giresun Ticaret Borsası ile imzaladığı bir başka iş birliği anlaşmasıyla da “Lisanslı Depolama Tesisinde Güneş Enerjisinden Elektrik Enerjisi Üretimi” projesi. Projeyle kırsal kesimler ve tarım alanları için ideal olan güneş enerjisi kullanımının yaygınlaştırılması amaçlanıyor.

Giresun’da Fındık Lisanslı Deposu ve Spot Borsası’nda güneş enerjisinden elden edilen elektrikle yıllık 435 bin lira tutarında elektrik enerjisi tasarrufu planlanıyor. Bunun yanı sıra 17 bin ton fındık depolama kapasitesi oluşturularak bölgedeki fındık üreticilerine fayda sağlanması hedefleniyor. Proje sayesinde, tesisin elektrik ihtiyacının yüzde 90’ı güneşten karşılanacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.