30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


TANAP’ın Desteği 140 Milyon Liraya Ulaşacak

İSTANBUL (Enerji Portalı) – TANAP Sosyal ve Çevresel Yatırım Programları (SEIP) Doğrudan Hibe Fonlama Mekanizması 2. hibe çağrısıyla 431 projeye yaklaşık 70 milyon lira destek verilecek. Böylece daha önce verilen 70 milyon lira üzerindeki hibe desteğiyle bu rakam 140 milyon lirayı bulacak.

Ankara’da düzenlenen törene Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı Alparslan Bayraktar, TANAP Genel Müdürü Saltuk Düzyol, TANAP Kalite, İş Sağlığı Güvenliği, Sosyal ve Çevre Direktörü Fatih Erdem katıldı.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı Bayraktar, burada yaptığı konuşmada, TANAP’ın enerji arz güvenliğinin sağlanması ve çeşitlendirilmesi adına en önemli projelerden biri olduğuna değinerek, tarihte ilk defa Hazar doğalgazı TANAP vasıtasıyla Avrupa’ya taşınacağını hatırlattı.

Bunun, Türkiye’nin enerji alanındaki yerini sağlamlaştıracağına işaret eden Bayraktar, TANAP’ın arz güvenliği ve çeşitliliğinin yanı sıra 2 bin kilometreyi bulan ve rekor sayılabilecek kadar bir zamanda bitirilen inşaatıyla da örnek olduğunu ifade etti.

Bayraktar, 8 bine yakın istihdamın sağlandığını, kullanılan malzemelerin yurt içinden teminiyle ekonomiye büyük bir katkı sunulduğuna dikkati çekerek, şunları konuştu:

“Bu katkı, boru hattının geçtiği bölge boyunca sosyal ve ekonomik kalkınmaya destek olunarak daha da güçlenmiştir. TANAP Sosyal ve Çevresel Yatırım Programları; çevre, sağlık, tarım, hayvancılık ve eğitim alanlarında birçok faaliyet gerçekleştirmiştir. İlk hibe çağrısında 11 ilden 4 bin 500’e yakın projeden 429 projeye destek olunmuştur. 2. Hibe çağrısı kapsamında Ankara, Eskişehir, Bilecik, Kütahya, Çanakkale, Balıkesir, Tekirdağ ve Edirne’den iki ay içinde 4 bin civarında başvuru yapılmış ve sosyal ve ekonomik değerlendirmelerde doğal kaynaklara en çok katkı yapan projeler desteklenmiştir. Bu projelere verilen desteğin toplumsal refahı tüm Türkiye’ye yaymada etkili olacağına inanıyoruz. TANAP’ın bu uygulamasının, tüm Türkiye’deki şirketlere sosyal sorumluluk bağlamında örnek olmasını diliyoruz” dedi.

– “431 projeye yine yaklaşık 70 milyon TL destek vereceğiz”

TANAP Genel Müdürü H. Saltuk Düzyol da 2015 yılında TANAP bünyesinde uygulamaya başlanılan Sosyal ve Çevresel Yatırım Programları aracılığıyla sürdürülebilir projeleri destekleyerek bölge halkının ekonomik ve sosyal kalkınmasına katkıda bulunduklarını anlattı.

11 ili kapsayan 1. hibe çağrımızla 429 projeye 70 milyon lira üzerinde hibe desteği sağladıklarını belirten Düzyol, “Şimdi de kalan 9 ili kapsayan 2. hibe çağrımızla 431 projeye yine yaklaşık 70 milyon lira  destek vereceğiz.” dedi.

TANAP Sosyal ve Çevresel Yatırım Programları (SEIP) Doğrudan Hibe Fonlama Mekanizması 2. hibe çağrısına 4bin civarında proje başvurusu oldu.

Yapılan idari ve teknik değerlendirmeler sonucunda 431 proje, Çağrı kapsamında fonlanmaya uygun bulundu. Bu projelere toplam 70 milyon lira civarında hibe desteği sağlanacak.

Böylece TANAP’ın toplam 20 ilden 860 projeye verdiği destek 140 milyon liraya ulaşmış olacak.

Trans Anadolu Doğal Gaz Boru Hattı Projesi (TANAP)

Azerbaycan doğal gazını Türkiye ve Avrupa’ya taşıyacak olan Trans Anadolu Doğal Gaz Boru Hattı Projesi (TANAP), Türkiye’nin doğal gaz arz güvenliğinin artırılması ve arz kaynaklarının çeşitlendirilmesinin yanı sıra ülkenin sosyo-ekonomik kalkınmasına da katkıda bulunuyor.

Trans Anadolu Doğal Gaz Boru Hattı Projesi (TANAP), güzergahı üzerinde yapılan ihtiyaç analizinin sonuçlarına uygun şekilde tasarlanan Sosyal ve Çevresel Yatırım Programları (SEIP), Doğrudan Hibe Fonlama Mekanizması ile finansman sağladığı projelerle ekonomik ve sosyal kalkınma ile doğal kaynakların korunmasını destekliyor.

TANAP Nedir? Neden Önemlidir?

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.