30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


TANAP Nedir? Neden Önemlidir?

TANAP yani Trans Anadolu Doğalgaz Boru Hattı Nedir? Neden Önemlidir ?

Türkiye’nin Enerji HUB’ı olma yolundaki En önemli adımlarından biri olan TANAP Türkiyenin Vizyon projelerinden biri olarak karşımızı çıkıyor. TANAP’ın açılımı  “Trans Anadolu Doğalgaz Boru Hattı” dır. Öncelikle Türkiye ve Azerbaycan’dan Türkiye ve Türkiye Üzerinde Avrupa’ya Doğalgaz aktaracak olan Boru hattı hem Türkiyenin hemde Avrupanın Doğalgaz temini için önemli yollardan biri olacaktır.

TANAP Nereden Geçiyor?

TANAP’ın Geçtiği lokasyonlar; Türkiye-Gürcistan sınırında Ardahan´ın Posof ilçesi Türkgözü köyünden başlayacak ve Ardahan, Kars, Erzurum, Erzincan, Bayburt, Gümüşhane, Giresun, Sivas, Yozgat, Kırşehir, Kırıkkale, Ankara, Eskişehir, Bilecik, Kütahya, Bursa, Balıkesir, Çanakkale, Tekirdağ, Edirne olmak üzere Türkiye’de 20 ilden geçecek ve Yunanistan sınırında Edirne´nin İpsala ilçesinde değin devam ederek Avrupa’ya giriş yapacak.

TANAP Türkiye’ye Nerelerden Gaz Verecek?

Türkiye´de şimdiye değin gerçekleştirilen en büyük çap ve uzunluğa sahip boru hattı olan proje ile Azerbaycan´ın Hazar Denizi´ndeki Şah Deniz 2 Gaz Sahası ve Hazar Denizi´nin güneyindeki diğer sahalarda üretilen doğalgazın Türkiye ve Avrupa´ya taşınması hedefleniyor. Proje kapsamında biri Eskişehir, diğeri Trakya´da ulusal doğalgaz iletim şebekesine bağlantı için iki çıkış noktası bulunacak.

TANAP’ın Temel’i Ne zaman Atıldı?

TANAP, 19 kilometresi Marmara Denizi geçişi olmak üzere bin 850 kilometre ana hat ile yer üstü tesislerden oluşuyor. Hat kapsamında 7 kompresör istasyonu, 4 ölçüm istasyonu, 11 pig istasyonu, 49 blok vana istasyonu ve Türkiye´deki ulusal doğalgaz şebekesini beslemek üzere 2 adet gaz çıkış istasyonu bulunuyor. TANAP´ın temel atma töreni, Erdoğan ve Aliyev´in katılımıyla 10 Eylül 2015 tarihinde gerçekleştirilmişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.