30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


TAEK ve UAEA Arasında İşbirliği

İSTANBUL (Enerji Portalı) – Türkiye Atom Enerjisi Kurumu (TAEK) ile Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (UAEA) arasında  “2018-2023 Türkiye Ülke Çerçeve Programı” kapsamında teknik işbirliği sözleşmesi imzalandı.

TAEK’ten yapılan yazılı açıklamada, 17-21 Eylül 2018 tarihleri arasında Viyana’da düzenlenen UAEA Genel Konferansı marjında 18 Eylül 2018 tarihinde TAEK Başkanı Zafer Demircan ile UAEA Teknik İşbirliği Departmanı Genel Direktör Yardımcısı Dazhu YANG arasında “2018-2023 Türkiye Ülke Çerçeve Programı” imzalandığı kaydedildi.

Türkiye Ülke Çerçeve Programı (CPF), Türkiye ve UAEA arasında 2018-2023 dönemi için önerilen 5 yıllık teknik işbirliği programının belirlendiği ifade edilen açıklamada, “Önerilen proram, nükleer enerji, nükleer ve radyasyon güvenliği ve emniyeti, acil durum hazırlığı ve müdahalesi, nükleer bilgi yönetimi ve kapasite geliştirme, insan sağlığı ve beslenme, radyasyon uygulamaları, izotop ve radyasyon teknolojisi alanlarında karşılıklı olarak kabul edilen kalkınma önceliklerini ve ihtiyaçlarını ele alacaktır.” ifadeleri kullanıldı.

– “TAEK, UAEA’nın önerilen programının uygulanmasında kilit paydaş olacaktır”

Açıklamada, programda yer alan öncelikler ve ihtiyaçların Türkiye’nin 2014-2018 için 10’uncu Kalkınma Planı, diğer ilgili sektörel ve uluslararası kalkınma planları ve hedeflerinden tespit edilmiş olup Ajansın Teknik İşbirliği (TC) programlarına dayandığına işaret edilerek, şunlar kaydedildi:

“CPF, TAEK tarafından Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı’ndaki ilgili paydaşlarla kapsamlı istişarelerde bulunularak hazırlanmıştır. Ulusal İrtibat Sorumlusu olarak TAEK, aynı zamanda UAEA’nın önerilen programının uygulanmasında kilit paydaş olacaktır. Türkiye, 1957’de UAEA’nın TC programına katıldıktan sonra, TC programı aracılığıyla sağlanan destek, Türkiye’nin nükleer ve radyasyon güvenliği ve emniyeti, nükleer enerji, kapasite geliştirme, izotop ve radyasyon uygulamaları ve insan sağlığı konusundaki kapasitelerini geliştirmeye odaklanmıştır. CPF kapsamında önerilen program, Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri’nin başarılmasına doğrudan katkıda bulunmaktadır.”

TAEK Nedir? tıklayınız

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.