30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


T.C. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı “Türkiye’nin Güneşi Dünyanın Enerjisine Dönüşüyor” Videosunu Yayınladı

T.C. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Türkiye’nin Enerji hedeflerini vurguladığı Özellikle Güneş Enerji Sistemlerinin önemini Belirten “Türkiye’nin Güneşi Dünyanın Enerjisine Dönüşüyor”  videosunu yayınladı.

Yenilenebilir Enerjide dışarıya olan Kaynak bağımlılığımızı büyük oranda sonra erdirecek, Türkiyenin En büyük Güneş Enerji Sistemlerine ilişkin Güneş Panellerinin üretilmesi için gerekli adımlar atıldı. Sektöre büyük katkısı olacak Fabrikanın temelleri atılırken “Made in Turkey” etiketli ürünlerinde 2019 olmadan ihracatının yapılacağı Enerji Bakanımız Sn. Berat Albayrak tarafından vurgulandı.

Türkiye’nin En Büyük Güneş Paneli Fabrikasının temelleri atıldı. Hızla artan enerji talebine cevap verebilmek adına Yenilenebilir Kaynak Alanı YEKA projesi kapsamında Bakanlıkça ihale açıldı. Kalyon Enerji Güney Koreli Ortağı Hanwha ile birlikte ihaleyi kazandı. Toplam 1.8 milyar dolarlık yatırım olan YEKA projesi sayesinde Güneş enerjisiyle Yıllık en az 1.7Milyar KW Saat elektrik üretilecek yaklaşık 600.000 evin elektrik ihtiyacı karşılanacak. Tam otomasyonlu Fabrika %60’ın üzerinde Yerlilik oranına sahip olacak.

Konya Karapınar YEKA projesi 20 milyon m2’lik devasa alan ve konsepti açısından dünyanın ilk ve en büyük yatırım projesi olma özelliği taşıyacak. Başkent Organize sanayi Bölgesinde 250 Dönümlük bir alanda kurulacak olan YEKA Fotovolkaik Güneş modülü fabrikasının 2018 yılı sonunda yapımının tamamlanması bekleniyor.  Bu fabrika %90 yerli olacak şekilde 1150 kişilik istihdam sağlayacak. Ayrıca Yan sanayi olarak bakıldığından fabrika çevresinde de farklı sektörlerin gelişmesine ön ayak olarak artı istihdam sağlayacak.  Fabrika 150.000m2 kapalı alana sahip olacak.   Yıllık minimumda 800 Megawatt panel üretim kapasitesine sahip olacak.

Kanalıma Abone Olun!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.