30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Suudi Enerji Şirketi Tokat’ta Güneş Paneli Üretecek

TOKAT (ENERJİ PORTALI) – Suudi Arabistanlı enerji şirketi Solaris Advanced Energy, Tokat’ta yapacağı 20 milyon dolarlık yatırımla fotovoltaik güneş paneli ve aydınlatma sistemleri üretecek.

Yatırımcı firmaya kuracağı güneş paneli ve aydınlatma sistemleri fabrikası için Tokat OSB’de tahsis edilen 3 parselin devri, Tokat Ticaret ve Sanayi Odası’nda düzenlenen imza töreniyle yapıldı. Törene, Tokat OSB Yönetim Kurulu Başkanı Ali Çelik, OSB Müdürü Oğuz Keleş, yatırımcı firma temsilcileri Eng. Nidal Taef ve Jamerza Taef katıldı.

Çelik, imza töreninde yaptığı açıklamada, Tokat OSB İkinci Kısımda bulunan 15 bin metrekarelik 3 parselde en az 5 bin metrekarelik kapalı alana sahip fabrika kurulacağını söyledi.

Suudi Arabistanlı enerji şirketinin kente diğer alanlarda da yatırım yapması arzusunda olduklarını dile getiren Çelik, şöyle konuştu:

“Firma kendilerine tahsis ettiğimiz yerde fotovoltaik güneş paneli ve aydınlatma sistemleri üretecek. Bu yatırım ile birlikte OSB’mize sağlanacak bir başka fayda daha var. O da 55 bin metrekarelik alanda OSB’nin enerji ihtiyacını karşılayacak 5 megawattlık güneş paneli santrali kurulması. Bu yatırımla birlikte OSB’nin enerji açığını da karşılamayı hedefliyoruz. Yatırımın şehrimize, bölgemize ve ülkemize hayırlar getirmesini diliyorum.”

Konuşmaların ardından yer tahsisine ilişkin protokol imzalandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.