30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Suudi Arabistan’daki Petrol Hattına Saldırı Düzenlendi

SUUDİ ARABİSTAN (Enerji Portalı) – Suudi Arabistan Enerji, Sanayi ve Madeni Kaynaklar Bakanı Halid el Falih, doğu bölgesindeki rezervlerden batı sahilindeki limana petrol taşıyan boru hattı üzerinde bulunan 2 pompa istasyonuna drone saldırısı düzenlendiğini duyurdu.

Dün sabah saatlerinde gerçekleştirilen saldırıda, doğu bölgesindeki rezervlerden batı sahilindeki limana petrol taşıyan boru hattı üzerinde 8 numaralı istasyonda yangın çıktığını, maddi hasar meydana geldiğini ifade eden Falih, milli petrol şirketi Saudi Aramco’nun hatta petrol akışını durdurduğunu aktardı.

Bakan Halid El-Falih, saldırının küçük çapta bir yangına yol açtığını ancak yangının kontrol altına alındığını, bu yüzden küçük bir arızanın meydana geldiğini belirtti. Bu durumun petrol üretimini ve ihracatını kesintiye uğratmasını beklemediklerini ekledi.

Falih, son zamanlarda Körfez ülkelerinde önemli noktalarda yapılan bu saldırıların yalnızca Suudi Arabistan’ı hedef almadığını, küresel ekonomiyi ve dünyaya petrol akışını hedef aldığını aktardı.

Bakan, “Bu saldırıların ayrıca Yemen’de İran destekli Husiler de dahil olmak üzere bu tür eylemleri yapan tüm terör gruplarına karşı koymanın önemini bir kez daha ortaya çıkardı.” diye belirtti.

Suudi Arabistan devlet şirketi Aramco’ya ait olan istasyonlara saldırı haberinin ardından petrol fiyatları yukarı yönlü hareket etti.

Bakanın açıklamasının tamamına buradan ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.