30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Suudi Arabistan’ın İlk Rüzgar Enerjisi Santrali İhalesi Bir Rekora İmza Attı

Suudi Arabistan (Enerji Portalı) – Suudi Arabistan Enerji, Sanayi ve Maden Kaynakları Bakanlığı’na bağlı Yenilenebilir Enerji Proje Geliştirme Ofisi, ülkede kurulacak ilk rüzgar enerjisi santralini Fransız enerji şirketi EDF Energies Nouvelles ve Abu Dabi Future Energy Company tarafından yönetilen bir konsorsiyuma inşa ettirecek.

Suudi Arabistan Enerji, Sanayi ve Maden Kaynakları Bakanlığı’na bağlı Yenilenebilir Enerji Proje Geliştirme Ofisi (REPDO), ülkede kurulacak ilk rüzgar enerji santralini kurmak bir ihale düzenledi. Gerçekleştirilen ihaleye çeşitli ülkelerdeki şirketlerden dört teklif geldi.

“Sunulan kWh başına 2,34 dolar/cent teklifi Avrupa, Ortadoğu ve Afrika’da sunulan en düşük fiyatlı teklifi oldu.”

Proje için en iyi teklif ise, Avrupa, Ortadoğu ve Afrika’da sunulan rekor seviyedeki düşük bir fiyat olan kWh başına 2,34 dolar/centlik maliyet ile Fransız enerji şirketi EDF Energies Nouvelles ve Abu Dabi Future Energy Company tarafından yapıldı.

“400 MW’lık Rüzgar Enerjisi Santrali (RES)’nin 500 milyon dolara yapılması planlanıyor.”

400 MW’lık Dumat el-Jandal Rüzgar Enerjisi Santrali (RES)’nin 500 milyon dolara mal olacağı öngörülüyor. Dumat el-Jandal RES’in, yapım çalışmalarının tamamlanmasının ardından yaklaşık 70 bin konut için yeterli enerji üretmesi ve inşaat ile işletme aşamalarında yaklaşık 1.000 kişiye istihdam sağlaması planlanıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.