30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Suudi Arabistan İle Çin Arasında Enerji Alanında Yeni İşbirlikleri Yapıldı

SUUDİ ARABİSTAN (Enerji Portalı) – Suudi Arabistan Kalkınma Fonu tarafından dün yapılan açıklamada, Çin Ulusal Enerji Ajansı ile birlikte yenilebilir enerji alanında yatırım konulu mutabakat zaptı imzalandığı ilan edildi.

Suudi Arabistan Kalkınma Fonu tarafından dün yapılan açıklamada, Çin Ulusal Enerji Ajansı ile birlikte yenilebilir enerji alanında yatırım konulu mutabakat zaptı imzalandığı ilan edildi. Anlaşma, Suudi Arabistan’ın yenilebilir enerji alanındaki işbirliğin güçlendirilmesi ve Suudi Arabistan’ın enerji projelerinin geliştirilmesinde lider konumu olmanın bir parçası olarak görülüyor. Suudi Arabistan Kalkınma Fonu’nun yenilebilir enerji sektörüne yatırım yapması, Riyad’ın küresel bir düzeyde enerjinin merkezi haline gelmesine yardımcı olacağı düşünülüyor.

Suudi Aramco, Kuzey Çin Endüstri Şirketi (Norinco) ve Xinzheng Yatırım Şirketi 10 milyar dolarlık anlaşma yaptı…

Suudi Aramco, Kuzey Çin Endüstri Şirketi (Norinco) ve Xinzheng Yatırım Şirketi arasında ince kimyasallar ve malzeme mühendisliği konusunda ortak şirket kurulmasını öngören anlaşma, Suudi Aramco Başkanı Âmin Naser, Liaoning Valisi Tang Bijun ve Norinco Başkanı Kaihei Jia tarafından imzalandı. Toplam değeri 10 milyar dolar (37.5 milyar riyal) olan projenin 2024 yılında faaliyete geçmesi bekleniyor. 

Aramco, günde 800 bin varil kapasiteli Jushan şehrindeki Jijan Entegre Arıtma ve Petrokimya Kompleksi’nde yüzde 9’luk bir pay almayı hedefliyor. Bu konuda ilk anlaşma, Jushan hükümeti ile ikinci ise Rongsheng Petrokimya şirketi ile anlaşma yaptı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.