30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Suudi Arabistan Enerji Bakanı: Petrol Üretimine Başladık

SUUDİ ARABİSTAN(Enerji Portalı)-  Suudi Enerji Bakanı Prens Abdülaziz bin Selman, petrol arzının saldırıdan önceki gibi normale döndüğünü açıkladı.

Suudi Arabistan Enerji Bakanı Prens Abdülaziz bin Selman, Suudi Arabistan’ın Cidde kentinde Aramco saldırısına ilişkin bir basın toplantısı gerçekleştirdi.

Toplantıda petrol arzının saldırıdan önceki gibi normal durumuna döndüğünü açıklayan Bakan Selman,Suudi Arabistan’daki petrol tesislerini korumak için uluslararası işbirliği yapılmalı. Krallığın üretim kapasitesi Kasım ayı sonuna kadar günde 12 milyon varile geri dönecek. Saldırıların ardından çıkan yangınlar 7 saat sonra söndürüldü ve Aramco’ya yapılan saldırıları kimin yaptığına henüz bilmiyoruz.” diye bildirdi.

“Petrol üretim kapasitesi Eylül’de günde 11 milyon varile çıkacak.”

suudi arabistan enerji bakanı

Aramco Müdürü, Aramco’ya yapılan saldırılar nedeniyle 13 bölgede yangın çıktığını söyledi Bakan Salman ise, saldırının düşürdüğü üretimin yüzde 50’sinin restore edildiğini söyledi. Prens, Suudi Arabistan’ın toplam üretim kapasitesinin de Eylül ayının sonun kadar günde 11 milyon varile çıkacağını belirtti.

Pazar günü saldırı gerçekleştirilmişti…

Dünyada günlük üretimin yüzde 5’ine tekabül eden, günlük 5,7 milyon varil ham petrol üretiminin gerçekleştiği milli petrol şirketi Saudi Aramco’ya ait 2 tesis silahlı insansız hava aracıyla (SİHA) Pazar günü saldırıya uğramıştı.

Saldırının ardından pazar günü açıklama yapan Suudi Arabistan Enerji Bakanı Prens Abdülaziz bin Selman, saldırı nedeniyle petrol üretiminin geçici olarak durdurulduğunu, üretim kaybının stoklardan karşılanacağını duyurmuştu.

Kaynak tıklayınız.

Son Dakika Enerji Haberleri için enerjiportali.com/son-dakika-enerji-haberleri Bağlantısını Ziyaret Edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.