30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Suudi Arabistan 200 Milyar Dolarlık Güneş Enerji Projesi İçin İmza Attı

Suudi Arabistan ve Japon Softbank, dünyanın en büyük güneş enerji projesini gerçekleştirme konusunda mutabık kaldı. 2030’da tamamlanması hedeflenen 200 gigavatlık proje 200 milyar dolara mal olacak ve ülkede 100 bin kişiye iş imkanı sağlayacak.

Suudi Arabistan Petrol dışında Yenilenebilir Enerji Kaynaklarından Enerji Sağlama konusunda çok büyük bir adım daha atıyor. Bu doğrultuda dünyanın en büyük güneş enerji projesi Suudi Arabistan’da, Japon Softbank’ın desteği ile yapılacak.

Güneş Enerjisi Projesi Hakkında basın toplantısında verilen bilgiye göre, fazlar halinde yapılacak 200 gigavatlık proje 2030 yılında tamamlanacak. Maliyeti ise 200 milyar dolar olacak.

SoftBank CEO’su Masayoshi Son, “Proje çok büyük. Aynı zamanda Suddi Arabistan’daki güneş enerji sistemleri üretimine de büyük destek sağlayacak” şeklinde konuştu.

İLK İKİ BÖLÜME BU YIL BAŞLANIYOR

200 gigavatlık proje ülkenin tamamına yayılacak. 7.2 gigavatlık kapasiteye sahip ilk iki bölümün inşasına bu yıl başlanması planlanırken, 2019 yılından itibaren elektrik üretecek.

Bu iki bölümün maliyetinin ise 5 milyar dolar olacağı hesaplanıyor.

SoftBank CEO’su Masayoshi Son, ilk etapların devreye girmesi ile elde edilecek gelirin, projenin ilerideki safhalarının finansmanında kullanılacağını söyledi. Her bir bölüm için 25 yıllık alım garantisi verilecek.

100 BİN KİŞİLİK İSTİHDAM

Güneş enerjisi endüstrisine yapılacak bu yatırımın ülkede 100 bin kişilik bir istihdam taratması ve ülkenin milli geilirini 12 milyar dolar artırması bekleniyor. Aynı zamanda Suudi Arabistan bu proje ile elektrik üretimi için kullanılan petrolden 40 milyar dolar tasarruf sağlayacak.haberturk

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.