30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


ŞUSKİ Genel Müdürlüğü GES Projesi İle Ekonomi Ödülü Aldı

ŞANLIURFA (Enerji Portalı) – Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi ŞUSKİ Genel Müdürlüğü Uluslararası katılımcılarında yer aldığı İstanbul Su Kongresi Fuarı’nda ödül aldı.

İstanbul Haliç kongre merkezinde gerçekleşen ve 22 ülkeden temsilcilerin katıldığı Uluslararası İstanbul Su Kongresi Fuarı (İSTSU), USKİ Genel Müdürü M. Hamdi Us, Orman ve Su İşleri Eski Bakanı Veysel EROĞLU, İstanbul Valisi Vasip Şahin, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal, Uluslararası Su Birliği (IWA) Başkanı Prof. Dr. Helmut Kroıss, Türkiye Su Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Ahmet Mete Saatçi, Su Vakfı Başkanı Prof. Dr. Zekai Şen ve İSKİ Genel Müdürü Fatih Turan’ın katılımı ile gerçekleştirildi. Fuarda, Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi ŞUSKİ Genel Müdürlüğü, enerji verimliliği ile ilgili yaptığı çalışma ve projeler kapsamında “Ekonomi Ödülü” almaya layık görüldü.

ŞUSKİ Genel Müdürlüğü “Şanlıurfa İçme Suyu Arıtma Tesisinde Ges Kurularak Elektrik Enerjisi Üretilmesi” projesi ile ödül aldı. Söz konusu olan proje kapsamında 700kWe/h kurula güç bir GES yapılması planlanıyor. Tamamlandığında yaklaşık 500 hanenin elektrik enerjisini karşılayacak santralden yılda 1046 MW/h elektrik üretilecek.

Proje çalışmaları için ARACADAĞ Kalkınma Ajansı Genel Sekreterliğinden 707.730 TL proje desteği (hibe) alınmıştır. Proje hayata geçtiğinde,  ŞUSKİ Genel Müdürlüğü’ne yılda yaklaşık 360.000 TL kazanç sağlaması öngörülüyor.

Yenilenebilir enerji kullanımı desteği için birçok tesis ve noktada çalışmalarına devam eden Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi ŞUSKİ Genel Müdürlüğü’nün, hali hazırda 3 farklı noktada (Akçakale, Ceylanpınar, Harran) toplamda 1.750kWe/h üretimi olacak 3 tesisin daha projelendirme çalışmalarına devam ettiği öğrenildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.