30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Sürdürülebilir ve Akıllı Şehirler Programı Gerçekleştirildi

DANİMARKA (Enerji Portalı) – Ülkedeki çevre ve iklim dostu çalışmalar ile sürdürülebilir ve akıllı şehircilik deneyimini görmek üzere giden Türkiye heyeti Danimarka’dan döndü.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı Abdullah Tancan, AK Parti Çevre, Şehir ve Kültürden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Samsun Milletvekili Çiğdem Karaaslan, TOKİ Başkanı Ergün Turan, AK Parti Çevre, Şehir ve Kültür Başkan Yardımcısı ve Ankara Milletvekili Nevzat Ceylan ile AK Parti Çevre, Şehir ve Kültür Başkan Yardımcısı Mustafa Kenan Yılmaz’ın yer aldığı Türkiye heyeti Danimarka’da bir dizi ziyaretlerde bulundu.

Danimarka Büyükelçiliği’nin davetiyle ülkedeki çevre ve iklim dostu çalışmalar ile sürdürülebilir ve akıllı şehircilik deneyimini görmek üzere Türkiye heyeti geçtiğimiz günlerde Danimarka’ya gitmişti. Heyet, ilk olarak, 100’den fazla ülkede 24.000 çalışanıyla soğutma, iklimlendirme, ısıtma gibi hizmetler sunan Danfoss’un şirketinin çözümleri hakkında bilgi aldı.

Heyet daha sonra, farklı türde yenilenebilir enerji kaynakları kullanılarak bölgesel ısıtma yapan Dünya’nın en büyük kombine termal güneş enerjisi ve ısı pompası özelliğini taşıyan Grasten Bölgesel Isıtma Tesisi’ndeki çalışmaları yerinde inceledi.

Heyet ziyaretin ikinci gününde Kopenhag Belediyesi’ni ziyaret ederek başaldı. Heyet burada, enerjinin verimli kullanımı, çevresel iyileştirme ve sürdürülebilir ulaşımda dönüşüm yaşayan başkent Kopenhag’ın çevre ve şehircilik durumu hakkında bilgi aldı. Daha sonra mimarlık, şehir planlama ve kentsel tasarım çalışmalarının sergilendiği, ülkedeki tasarım faaliyetlerinin merkezi konumundaki Danimarka Ulusal Mimarlık Merkezi’ni ziyaret etti.

Heyet, Elektrik ihtiyacını yenilenebilir enerjiden sağlayan, 175 yıllık tarihiyle Dünya’nın en eski eğlence merkezi ve bahçelerinden Tivoli Bahçeleri’ni gezen heyet daha sonra yeni yaşam alanlarıyla İskandinavya’nın en büyük kentsel gelişim projesi olarak bilinen Nordhavn bölgesi ile tam ölçekli akıllı şehir laboratuvarı EnergyLab’ın işleyişini ve çalışmalarını inceledi.

3 gün süren Danimarka programına ilişkin değerlendirmelerini paylaşan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Samsun Milletvekili Çiğdem Karaaslan, “Enerji verimliliği, atık yönetimi ve akıllı şehir konseptiyle çevre ve sürdürülebilir şehircilikte ciddi bir dönüşüm yaşayan Danimarka’daki ziyaretlerimiz sırasında oldukça verimli görüşmeler yaptık, yatırımları yerinde inceledik. Türkiye heyeti olarak Danimarka’dan yeni yatırımların ve güçlü işbirliklerinin müjdesiyle dönüyoruz. Jeotermal, güneş, rüzgâr ve yeraltı kaynakları bakımından oldukça zengin bir ülkede yaşıyoruz. Enerjide atacağımız yeni adımlar sayesinde, temiz ve yenilenebilir bir enerji kaynağı olan jeotermal kaynaklarımızla üreteceğimiz elektrikle şehirlerimizin ısıtılmasını da büyük ölçüde başarabiliriz.” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.