30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Sürdürülebilir Şehirler İçin Finansman Anlaşması Yapıldı

ANKARA (Enerji Portalı) – İller Bankası (İLBANK) ile Dünya Bankası arasında, Sürdürülebilir Şehirler Projesi kapsamında 500 milyon avroluk düşük faizli finansman anlaşması imzalandı.

Şehirlere içme suyu, atık su, yağmur suyu, ulaşım, enerji projeleri ile sürdürülebilir şehirler inşa etmek için yapılan anlaşmanın imza töreni İller Bankası Sosyal Tesisleri’nde gerçekleşti.

Anlaşmanın belediyelerin sundukları hizmetlerin kalitesinin artmasına, acil ve öncelikli projelere odaklanılmasına ve yaşanabilir çevre ile marka şehirler hedefine hizmet etmesini dilediğini belirten İLBANK Yönetim Kurulu Başkanı Ertan Yetim, projeye emek verenlere teşekkür etti.

“Aldığımız finansman bir dünya rekoru sayılabilir.”

Sürdürülebilir Şehirler Projesi ile şehirleri ve belediyeleri finansal açıdan daha sağlam yatırımlara yönelteceklerine dikkati çeken Yetim, içme suyundan atık suya, ulaşımdan enerjiye kadar birçok alanda yatırımları gerçekleştirerek milletin hizmetine sunacaklarını bildirdi.

Dünya Bankası’nın birçok ülkeye kredi imkanı sunduğunu, gelişmekte olan şehirlere destek sunduğunu belirten Yetim, “Fakat gururla ifade ediyorum ki aldığımız finansman desteği hem hazırlık ve tamamlanma hızı hem de belediyelerimize sağladığı ödeme kolaylığı açısından bir dünya rekoru sayılabilir.” dedi.

sürdürülebilir Şehirler Projesi

Dünya Bankası Ülke Direktörü Auguste Tano Kouame da anlaşmayla çok önemli hizmetlerin hayata geçirileceğini söyledi.

Dünya Bankası’nın, kuruluşunun 75’inci yılını kutladığını anımsatan Kouame, “Bu 75 yılın 70’inde Dünya Bankası ile Türkiye Cumhuriyeti beraber çalıştı. Dolayısıyla bizler Türkiye Cumhuriyeti ile bu uzun ve başarılı ortaklığımızdan büyük memnuniyet duymaktayız. Türkiye her zaman en başarılı ve önemli ortak ülkelerimizden biri olmuştur.” dedi.

Türkiye’de hızlı kentleşmenin yaşandığına işaret eden Kouame, Dünya Bankası’nın kentsel gelişme konusunda 4,5 milyar dolar kaynak aktarımı yaptığını belirtti.

Kouame, Dünya Bankası’nın Türkiye’deki faaliyetlerini her 5 yılda bir yenilediğini, içeriğini de hükümetle kararlaştırdığını ifade etti.

Sürdürülebilir şehirler konusunda yapılan çalışmalara kurum olarak büyük önem atfettiklerini vurgulayan Kouame, “Bundan sonraki dönemde de Dünya Bankası olarak bu alandaki çalışmalara katılmaya ve destek sağlamaya devam edeceğiz.” diye konuştu.

Son Dakika Enerji Haberleri için enerjiportali.com/son-dakika-enerji-haberleri Bağlantısını Ziyaret Edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.