30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


“Sürdürülebilir Finansmanı Enerji Güvenliğimizi Arttıracak ve Cari Açığımızı Azaltacak”

BURSA (Enerji Portalı) – Capital, Ekonomist ve StartUp dergileri tarafından bu yıl 8’ncisi düzenlenen Uludağ Ekonomi Zirvesi, 22-23 Mart 2019 tarihlerinde gerçekleşti. Zirve, bu yıl da sanayiden ticarete, üretimden perakendeye, finanstan teknolojiye kadar pek çok sektörün nabzını tuttu.

Capital, Ekonomist ve StartUp dergileri tarafından bu yıl 8’ncisi düzenlenen Uludağ Ekonomi Zirvesi, 22-23 Mart 2019 tarihlerinde gerçekleşti. “3D: Değişim, Dijital ve Değerler” ana temasıyla iki gün süren Zirve’de, 20 oturumda 100’ü aşkın konuşmacı ile iş ve ekonomi dünyasından yaklaşık 1500 temsilci ağırlandı.

Global Belirsizlikte Büyüme, Dijital Dönemde Liderlik, Yatırım Liderleri, Global Şirket Yaratmak, Sürdürülebilirlik ve Amaçlı Şirketler, Refah İçin Dijitalleşme, Büyüme Dostu Bankacılık, Yarına Yatırım, Değişim Döneminde Perakende, Vizyon 2023, İnovasyon ve Girişim, Tarımın Ajandası, Sosyal Yatırım: Sosyal Sorumluluk Liderleri, yüsek kaliteli büyüme, Mobilite Ekosisteminin Geleceği, Çığır Açan Teknolojiler, Çin’i Doğru Anlamak, 2023 Milli Teknoloji Hamlesi konulu paneller düzenlendi.

SOCAR Türkiye sponsorluğunda gerçekleşen Moderatörlüğünü Engie Enerji Türkiye Bağımsız Yönetim Kurulu Üyesi Mithat Rende’nin yaptığı panele Uluslararası Enerji Ajansı Başkanı Fatih Birol, Akkök Holding CEO’su Ahmet Dördüncü ve STAR Rafineri Genel Müdürü Mesut İlter katıldı.  “Enerjide Yeni Dengeler” konulu oturumunda dünya enerji sektörünün geçirdiği köklü dönüşüm, teknolojik ve çevresel dinamikler tartışıldı. Panelde birçok enerji tüketicisi ve tedarikçisi arasında stratejik bir konumda bulunan Türkiye’de ve dünyadaki güncel gelişmeler masaya yatırıldı.

Enerji Ajansı Başkanı Fatih Birol, “Sürdürülebilir bir finansman oluşturulabilirse bu sayede enerji güvenliğimiz ve cari açığımızın da azalacak.” Dünyada özellikle elektrikli arabaların üretilmesiyle birlikte; Petrolün sonuna mı geldik sorusunun sorulmaya başladığını ama bu iki konunun birbiriyle ilgisinin bulunmadığını belirtti. 

Akkök Holding CEO’su Ahmet Dördüncü “Sektörün liberalleşmesi ve rekabetin artırılmasıyla sorunlar aşılabilecek.” Sektöre 110 milyar dolarlık yatırım yapıldığını, Türkiye’de 90 bin megawatt’a yakın bir arz bulunduğunu belirti.

STAR Rafineri Genel Müdürü Mesut İlter “Enerjinin depolanması sorunu gelecekteki en önemli sorunlardan biri.”  diyerek Türkiye’de yıllık 42 milyon ton akaryakıt ürünleri tüketiminin bulunduğunu, Star Rafineri’nin yıllık beş milyon ton dizel üretim yaparak ithalatı azalttığını, dünyanın 2050’lere kadar fosil yakıtları kullanmak durumunda olduğunu, emisyon kısıtlamaları ve enerji ihtiyacı arasında bir denge bulunması gerektiğini söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.