30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Sürdürülebilir Enerji Eylem ve İklim Planı Hazırlıkları Başladı

SAKARYA (Enerji Portalı) – Sakarya Büyükşehir Belediyesi, Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı ‘Sürdürülebilir Enerji Eylem ve İklim Planı’ için hazırlıklara başladı.

Sakarya Büyükşehir Belediyesi, Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı ‘Sürdürülebilir Enerji Eylem ve İklim Planı’ için hazırlıklara başladı. Büyükşehir Belediyesi, 2019 yılında MARKA (Doğu Marmara Kalkınma Ajansı) ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile ortaklaşa hazırlanan sera gazı envanter raporu ile önemli bir adım attı. Sakarya Büyükşehir Belediyesi, temiz hava ve çevre için kentsel enerji ve sera gazı salınımlarının da azaltılmasında etkin rol üstlenecek.

Şehrin sera gazı envanter raporunun aynı zamanda Büyükşehir Belediyesi’nin kurumsal sera gazı envanterini de ortaya çıkardığına yer verilen açıklamada:
Başkanlar Sözleşmesi kapsamında 7 bin 755 yerel yönetimin bu ortaklığa dahil olduğunu belirtildi.

Kentsel enerji ve sera gazı salınımları azaltılacak!

Sakarya Büyükşehir Belediyesi’nin sözleşmenin gereksinimlerini yerine getirmek amacıyla attığı adımın önemli olduğuna dikkat çekildi. Ayrıca raporun sonuçları ile kentsel enerji ve sera gazı salınımlarının yoğun olduğu sektörlerin belirlenerek azaltılmasına yönelik adımların atılması sağlanacak.

Sakarya için hazırlanan sera gazı envanter raporu temel alınarak:
şehrin enerji verimliliği başta olmak üzere;

>> yerel yenilenebilir enerji kaynaklarına dayalı enerji arzının,
>> etkin enerji kullanımının yanı sıra
>> ekonomik katma değer ve
>> istihdam üreten iklim dostu kentsel gelişmeyi sağlamak amacıyla


“Sakarya Sürdürülebilir Enerji Eylem ve İklim Planı” projesi için hazırlıklar da başladı.

Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı bünyesinde yürütülen proje kapsamında Sakarya Büyükşehir Belediyesi’nin temiz hava ve çevre için çalışmalarına devam edeceği belirtilerek, çalıştaya katılan tüm paydaşlara ve ekiplere teşekkür edildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.